NIK ostro krytykuje tempo budowy morskich farm wiatrowych

Opublikowano: 29.07.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1437

Najwyższa Izba Kontroli w wydanym 28 lipca raporcie ostro skrytykowała przebieg prac nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zdaniem NIK, niewystarczające działania rządu w sprawie budowy wiatraków na Bałtyku mogą zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Greenpeace Polska apeluje do rządu premiera Morawieckiego o zwrot w polityce energetycznej i stworzenia planu budowy systemu opartego w 100% o odnawialne źródła energii.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości i spółki Skarbu Państwa, takie jak PGE, używają morskich farm wiatrowych jako wizytówki, symbolu transformacji energetycznej polskiej energetyki. Jednak raport NIK-u zadaje kłam tej narracji i potwierdza to, przed czym przestrzegaliśmy od lat. Rząd Mateusza Morawieckiego zupełnie lekceważy sprawy transformacji energetycznej, co rzutuje m.in. na ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne Polski. NIK wskazuje na szereg problemów i zaniechań, przez które rządowy program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku będzie najpewniej opóźniony. Co symptomatyczne, podczas gdy prace nad morskimi farmami wiatrowymi idą jak po grudzie, w 2016 roku zrównanie z ziemią sektora wiatraków na lądzie zajęło politykom PiS dosłownie kilka tygodni” – komentuje Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.

„Obecny kryzys energetyczny w bardzo dotkliwy dla nas sposób obnażył słabości polityki energetycznej Polski. W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny, rządy 19 państw Unii Europejskiej już ogłosiły swoje plany przyspieszenia transformacji energetycznej. Czas najwyższy, aby taki plan przygotował też rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Polska energetyka jest dziś w stanie przedzawałowym i tylko gruntowne i natychmiastowe reformy mogą ją uratować. Odnawialne źródła energii mogą nas uniezależnić od importu paliw i obniżyć ceny energii. Potrzebujemy długofalowej perspektywy w energetyce; w jakim tempie odejdziemy od węgla i gazu oraz kiedy planujemy osiągnąć system oparty w 100 procentach o zieloną energię” – dodaje Józefiak.

„Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku sięga 28 GW. Jak czytamy w komunikacie NIK: “Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), maksymalne średnioroczne oraz dobowe zapotrzebowanie na energię w Polsce (w latach 1980-2020) nie przekraczało 28,0 GW. Pokazuje to jak wielką rolę może odegrać morska energetyka wiatrowa w bezpieczeństwie państwa”. W ocenie NIK nierealne jest włączenie pierwszej farmy do systemu elektroenergetycznego w terminie założonym w strategii energetycznej państwa, czyli w latach 2024-2025 r. ” – podsumowuje rzecznik Greenpeace Polska.

Zdjęcie: AnetteBjerg (CC0)
Źródło: Greenpeace.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.