Nigeria ogranicza wypłacanie gotówki

Opublikowano: 09.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2238

W ramach tzw. zachęty do korzystania z bezgotówkowych form pieniądza Bank Centralny Nigerii wprowadził limit wypłat gotówki.

Kolejne banki centralne na świecie uruchomiły albo zapowiadają uruchomienie walut cyfrowych. W gronie tym znajduje się Nigeria. 25 października 2021 roku prezydent Nigerii Mohammadu Buhari ogłosił uruchomienie narodowej waluty cyfrowej. Teraz władze Nigerii zaczynają przymusowo ograniczać płatności gotówką. Tłumaczą, że zależy im na większym wykorzystaniu krajowej waluty cyfrowej eNaira. Jak informuje portal Investing wynika to z najnowszej dyrektywy nigeryjskiego banku centralnego.

Zgodnie z dokumentem, limity wypłat dla osób fizycznych wynoszą 225 dolarów, a dla organizacji 1125 dolarów tygodniowo. Za przekroczenie wyznaczonych limitów grozić będzie sankcja w wysokości 5 proc. i 10 proc. kwoty. Z bankomatów można wypłacić 225 dolarów tygodniowo. Z kolei limit dzienny jest nie większy niż 45 dolarów. Ponadto, urządzenia będą wydawały jedynie banknoty o nominale 0,45 dolarów.

Dla terminali w punktach handlowo-usługowych limity zostały wyznaczone na poziomie 45 dolarów dziennie. „W istotnych okolicznościach, nie częściej niż raz w miesiącu, gdy wypłata gotówki w wysokości przekraczającej limit jest wymagana dla uzasadnionych celów, taka transakcja nie może przekroczyć 10 700 dolarów i 21 400 dolarów dla osób fizycznych i prawnych z opłatą” – czytamy w dyrektywie.

Dyrektor nadzoru bankowego Banku Centralnego Nigerii Haruna Mustafa twierdzi, że regulacje mają na celu zachęcenie do płatności kartą. A także korzystania nigeryjskiego pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC – Central Bank Digital Currencies) o nazwie eNaira, który w przyszłości zastąpi gotówkę, bankowości internetowej i aplikacji mobilnych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał później ostrzegać, że cyfrowa nigeryjska waluta może stwarzać ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Analitycy organizacji widzieli takie zagrożenia w transgranicznym stosowaniu CBDC.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 roku gubernator CBN Godwin Emefiele powiedział, że eNaira została wykorzystana do przeprowadzenia transakcji o łącznej wartości 9,3 miliona dolarów według ówczesnego kursu.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, pl.Investing.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. galacticjoel 09.12.2022 17:08

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.