Niezwykły rozbłysk w podczerwieni zarejestrowany w galaktyce NGC 3786

Opublikowano: 03.09.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1249

Astronomowie z Korei Południowej i Chin wykryli niezwykły rozbłysk w średniej podczerwieni w galaktyce NGC 3786 za pomocą kosmicznego teleskopu NASA prowadzącego obserwacje w podczerwieni, o nazwie WISE.

Galaktyka spiralna, która znalazła się w polu widzenia specjalistów, znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy i ma przesunięcie ku czerwieni około 0,009. Widoczny rozmiar obiektu wynosi 2,1 na 1,1 minuty kątowej.

Podczas eksploracji NGC 3786 astronomowie zauważyli rozbłysk działający tylko w podczerwieni, który miał miejsce około połowy 2020 roku. Jego amplituda okazała się sześć do ośmiu razy większa niż powinna.

Jednak w danych z monitoringu optycznego z lat 2019-2021 z Zwicky Transient Facility (ZTF) nie zaobserwowano znaczącego wzrostu jasności. Według naukowców zjawisko to może być spowodowane przez zdarzenie rozerwania pływów (TDE).

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.