Niezwykłe geoglify z Kazachstanu

Opublikowano: 07.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 525

Większość z osób interesujących się tematyką starożytnych cywilizacji na pewno słyszała o słynnych geoglifach z płaskowyżu Nazca. Niezwykłych symbolach wyrytych w ziemi, które przedstawiają rozmaite zwierzęta i figury geometryczne. Mało kto, zdaje sobie jednak sprawę, że tego typu formacje istnieją również w innych częściach świata. Przykładowo, na północy Kazachstanu.

W odróżnieniu od geoglifów z Nazca, które odnaleziono jeszcze w 1926 roku, ich kazachski odpowiednik został odkryty dopiero niedawno bo jeszcze w 2007 roku przez niejakiego Dimitriego Deya, który odnalazł je korzystając z aplikacji Google Earth. Od tamtej pory, tajemnicze formacje zostały zbadane przez naukowców z kazachskiego Uniwersytetu w Kustanaj oraz litewskiego Uniwersytetu w Wilnie. Wyniki ich pomiarów wywołały wtedy falę spekulacji ponieważ miały wskazywać na to, że rysunki powstały od 3000-7000 lat temu bądź nawet wcześniej, co w konsekwencji czyniłoby je najstarszymi formacjami tego typu na świecie.

Dzisiaj, wiemy jednak że to twierdzenie było mocno przesadzone. Już wkrótce po dokonaniu odkrycia, przedstawiciele portalu LiveScience, skontaktowali się z archeologami z Uniwersytetu w Wilnie oraz Kustanaju aby potwierdzić te informacje. Okazało się, że stoi ona w zupełnej sprzeczności do wyników ich wykopalisk, które określały wiek znaleziska na okolice 800 roku p.n.e. Obecnie uważa się, że wspomniane 7000 lat miało wynikać z powiązania tajemniczych geoglifów z neolityczną kulturą Mahandżar poczynionego przez znalazcę geoglifów.

Mimo iż kwestia wieku znaleziska nie wydaje się być tak imponująca, samo odkrycie pozostaje jednym z ciekawszych zdarzeń ostatnich lat. Od tamtej pory odnaleziono ponad 260 nowych geoglifów w których poszukiwanie włączyła się nawet organizacja NASA. Amerykańska agencja kosmiczna skorzystała w tym celu z pomocy astronautów z ISS, którzy wykonali kilka fotografii interesującego obszaru.

Niestety, ale w dalszym ciągu nie ma pewności kto stworzył te formacje i jaka była ich pierwotna funkcja. Tak jak w przypadku większości tego typu odkryć, istnieje wiele teorii poczynając od standardowych tez zakładających, że są to dawne miejsca kultu religijnego lub obserwatoria służące pomiarom astronomicznym. Bardziej skrajne teorie zakładają oczywiście kontakty z istotami pozaziemskimi, które tak jak zwykle są nieweryfikowalne. Niezależnie od tego co uznamy za prawdę, trudno nie zastanowić się nad tym, w jakim celu starożytni mieszkańcy Kazachstanu, mieliby tworzyć tego typu formacje? Jeśli założymy, że stworzenie tych formacji było intencjonalne to czy mogły to być wiadomości skierowane do kogoś innego? Przyszłych pokoleń, innego plemienia albo nawet ówczesnych bogów? Wyjaśnienie tej zagadki będzie niestety wymagało więcej badań.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: LiveScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.