Niezaszczepieni powodowali więcej wypadków drogowych

Opublikowano: 15.12.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2997

Osiągnęliśmy nowy poziom szczucia na niezaszczepionych — w Kanadzie ukazało się opracowanie statystyczne, którego autorzy utrzymują, że osoby niezaszczepione powodują więcej wypadków drogowych. Badanie zostało sfinansowane z pomocą grantu w wysokości 50 tysięcy dolarów kanadyjskich od rządu federalnego.

Grupa pod kierunkiem dr. Donalda A. Redelmeiera (MD, FRCPC, MSHSR, FACP) ustaliła, że osoby nieszczepione są częściej ofiarami wypadków samochodowych (MVA) niż osoby zaszczepione. Wskazuje na to między innymi niezależny dziennikarz Mike Campbell na łamach „Countersignal” (całość tutaj w formacie pdf).

Jest absurdem zakładać, że owinięty w lipidy szablon szpiku mRNA może zmniejszyć liczbę wypadków samochodowych, więc jedynym prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że ludzie, którzy zostali zaszczepieni, byli w okresie, w jakim porównywano statystyki, bardziej ostrożni. Mogli jeździć mniej, bezpieczniejszymi (większymi?) samochodami, które mają lepszą charakterystykę bezpieczeństwa itp. To odkrycie mówi tylko, że te dwie grupy nie są porównywalne i różnią się one z innego powodu, niż szczepienia. Również ludzie młodzi mogli rzadziej podejmować decyzje o szczepieniu ze względu na niski stopień zagrożenia COVID-19, a są oni grupą wyższego ryzyka, gdy chodzi o wypadki drogowe.

Autorzy wiedzą, że te grupy są różne. Ich własna tabela nr 1 pokazuje różnice w wieku itp. Twierdzą jednak, że związek utrzymuje się pomimo uwzględnienia tych czynników.

Ludzie, którzy zdecydowali się na szczepienia przeciwko COVID-19, różnią się zatem od tych, którzy tego nie zrobili, a dostępne dane nie są w stanie wytłumaczyć wszystkich tych różnic.

Jednak autorzy badania wyciągają jednoznaczne konkluzje i zalecają, by „lekarze opieki podstawowej, którzy chcą pomóc pacjentom uniknąć stania się ofiarą ruchu drogowego, skorzystali z okazji, aby podkreślić znaczenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak zapinanie pasów bezpieczeństwa, przestrzeganie ograniczeń prędkości i unikanie jazdy pod wpływem alkoholu”. Dlaczego akurat tego rodzaju przypomnienie miałoby zależeć od stanu szczepień przeciwko COVID-19 jest niedorzeczne?

Mimo to badacze statystyk wyciągają kolejny wniosek: „Zaobserwowane ryzyko może również uzasadniać zmiany polis ubezpieczeniowych kierowców”. A zatem sugerują, by osobom niezaszczepionym ubezpieczalnie podniosły składki ubezpieczenia motoryzacyjnego, ponownie dyskryminując takie osoby.

Latem 2021 roku badacze przeanalizowali zaszyfrowane, przechowywane przez rząd dane ponad 11 milionów dorosłych, z których 16% nie otrzymało szczepionki przeciwko COVID-19. Odkryli, że osoby nieszczepione były o 72% bardziej narażone na udział w poważnym wypadku drogowym, w którym co najmniej jedna osoba została przetransportowana do szpitala, niż osoby zaszczepione. Ustalili, że jest to podobne do zwiększonego ryzyka wypadków samochodowych u osób z bezdechem sennym, choć tylko o połowę mniejsze niż u osób nadużywających alkoholu.

Nadmierne ryzyko wypadku samochodowego stwarzane przez nieszczepionych kierowców „przekracza korzyści w zakresie bezpieczeństwa wynikające z postępu w nowoczesnej inżynierii samochodowej, a także stwarza ryzyko dla innych użytkowników dróg” – napisali autorzy.

Oczywiście, pominięcie szczepionki na COVID-19 nie oznacza, że ​​ktoś ulegnie wypadkowi samochodowemu. Zamiast tego autorzy teoretyzują, że ludzie, którzy sprzeciwiają się zaleceniom dotyczącym zdrowia publicznego, mogą również „ignorować podstawowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa drogowego”. Dlaczego mieliby ignorować przepisy ruchu drogowego? Nieufność wobec rządu, wiara w wolność, błędne wyobrażenie o codziennych zagrożeniach, „niechęć do regulacji”, ubóstwo, dezinformacja, brak zasobów i osobiste przekonania to potencjalne przyczyny proponowane przez autorów.

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy badali związek między zachowaniem a statusem szczepień. Wśród młodych dorosłych, badanie opublikowane w 2021 r. w „Journal of Bioeconomics”, wykazało korelację między zgłaszaną przez samych siebie ryzykowną jazdą a pominięciem szczepionki przeciw grypie. Zbadano odpowiedzi ankietowe udzielone przez ponad 100 000 Kanadyjczyków.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

A może wyjaśnienie jest inne? Osoby zaszczepione są bardziej strachliwe i lękliwe, i wszędzie wokół szukają czyhającego na nie zagrożenia lub wroga. Dlatego mogą jeździć bezpieczniej. Nie ma to żadnego związku ze szczepieniem, lecz ze stanem psychiki (paranoją). Z drugiej strony rząd Justina Trudeau nie finansowałby badania, gdyby nie wiedział, że wyniki będą zgodne z jego oczekiwaniami. A jaki ma stosunek do krytyków jego pandemicznej polityki — wiedzą chyba już wszyscy.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.