Niezadowoleni obywatele, chrześcijanie czy piraci?

Opublikowano: 09.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1453

W Czechach rozpoczęły się wczoraj dwudniowe wybory do Izby Poselskiej, niższej izby parlamentu. Ponad 8 mln wyborców w kraju, którego populacja wynosi około 10,7 mln, zadecyduje, którzy kandydaci z 22 zarejestrowanych w wyborach partii, ruchów politycznych oraz koalicji partyjnych uzyskają mandaty parlamentarne.

W Czechach zostanie otwartych 14 775 lokali wyborczych. Wybory są kontynuowane dzisiaj od 8:00 do 14:00. Sytuacja polityczna w kraju nie jest łatwa. Na wybory może wpłynąć sprawa Pandora Papers , która ma dowodzić, że premier Andrej Babiš (ANO) kupował nieruchomości we Francji z wykorzystaniem offshore. Opozycja oskarża premiera o pranie pieniędzy. Stworzenie nowego gabinetu może też skomplikować stan zdrowia prezydenta republiki Miloša Zemana.

Wyniki sondaży pokazują, że największe szanse na zwycięstwo ma partia polityczna o profilu liberalnym ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli), na której czele stoi premier kraju Andrej Babiš. Może ona uzyskać od 22% do 32,4% głosów w wyborach parlamentarnych. Babiš już zapowiedział, że jeśli prezydent powierzy mu utworzenie rządu, zaprosi do udziału w rozmowach koalicyjnych wszystkie podmioty polityczne, które weszły do parlamentu, z wyjątkiem Czeskiej Partii Piratów.

Głównymi rywalami partii premiera są lewicowo-liberalna Czeska Partia Piratów, tworząca koalicję z liberalnym ruchem Burmistrzowie i Niezależni oraz prawicowa koalicja Razem, w skład której wchodzą Obywatelska Partia Demokratyczna, chrześcijańscy demokraci i partia Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09. Obie koalicje odrzuciły możliwość współpracy z partią Babisza po wyborach, ale nie wykluczały współpracy między sobą. W ostatnich sondażach przedwyborczych przegrywały z ANO mniej niż 5% głosów.

Współpracę z partią premiera nie wyklucza eurosceptyczny ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia, którego popularność utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 10%.

W ten sposób wyrysowują się dwa potencjalne sojusze z mniej więcej równą liczbą mandatów – ANO + SPD oraz koalicja Piratów i Burmistrzów + koalicja Razem. Los przyszłego rządu będzie w dużej mierze zależeć od tego, kto oprócz wyżej wymienionych partii zdoła przekroczyć ustawowy próg 5% głosów i wprowadzić swoich przedstawicieli do liczącej 200 posłów niższej izby parlamentu.

Komunistyczna Partia Czech i Moraw, Czeska Partia Socjaldemokratyczna, centrowy ruch Prisaha („Przysięga”), a także narodowo-konserwatywny ruch „Trójkolorowy” z trudem mogą pokonać pięcioprocentowy próg wyborczy.

Prezydent Czech Milos Zeman powiedział wcześniej, że uważa koalicje za oszukiwanie wyborców i prawo do formowania nowego rządu otrzyma od niego szef partii z największym poparciem wyborców. W rzeczywistości Zeman dał jasno do zrozumienia, że obecny premier Andrej Babiš i tak będzie tworzyć nowy rząd, nawet jeśli jego partia przegra w wyborach z opozycyjnymi koalicjami. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się pogłoski, że prezydent ma poważne problemy zdrowotne. Prezydent Zeman weźmie dziś udział w głosowaniu, ale w swojej rezydencji i nie pojawi się w lokalu wyborczym, zgodnie z zaleceniami lekarzy. Zeman odwołał także swój udział w niedzielnym programie telewizyjnym poświęconym wynikom wyborów.

Wstępne wyniki wyborów, dzięki elektronicznemu systemowi liczenia głosów, mają zostać ogłoszone dzisiaj wieczorem.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.