Niewielki spadek bezrobocia w Hiszpanii

Opublikowano: 05.06.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1023

Według danych opublikowanych przez hiszpański urząd pracy w maju odnotowano spadek bezrobocia o 30 113 osób czyli o 0,63 proc. Obecnie oficjalna liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 4 714 122. Wzrost poziomu zatrudnienia w miesiącach letnich jest typowy dla gospodarki hiszpańskiej opartej w znacznej mierze na turystyce. W analogicznym okresie w roku ubiegłym bezrobocie zmniejszyło się o 79 701 osób. Stale utrzymuje się wzrost poziomu bezrobocia w ujęciu rocznym, rok temu w maju liczba bezrobotnych była mniejsza o 524.463 osoby czyli nastąpił wzrost bezrobocia o 12,52 proc.

Spadek bezrobocia w rolnictwie wyniósł 4,13 proc., w budownictwie 1,54 proc., przemyśle 0,61 proc., w sektorze usług 0,21 proc.

Bezrobocie dotyka w równym stopniu tak kobiety (50,40 proc., spadek o 0,10 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego) jak i mężczyzn (49,4 proc., spadek o 1,17 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego). Co dziesiąty bezrobotny jest osobą młodą, poniżej 25 lat (10,60 proc., spadek o 2,08 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego).

Imigranci stanowią 13,29 proc. ogólnej liczby bezrobotnych (626.397) i w stosunku do miesiąca poprzedniego nastąpił wśród nich spadek bezrobocia o 2,89 proc.

65,50 proc. bezrobotnych pobiera zasiłki, w analogicznym okresie w roku ubiegłym wskaźnik ten kształtował się na poziomie 70 proc., a więc nastąpił spadek o 4,50 proc. Wśród bezrobotnych imigrantów odsetek osób pobierających zasiłki wynosił 54,25 procent.

W maju zarejestrowano 1 204 079 nowych kontraktów co, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym stanowi spadek o 6,58 proc. 7,97 proc. kontraktów zawartych w maju to umowy na czas nieokreślony, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym liczba zawartych kontraktów stałych zmniejszyła się o 6,98 proc.

Opracowanie: norbo
Na podstawie: sepe.es
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Takie_tam 06.06.2012 00:37

    “65,50 proc. bezrobotnych pobiera zasiłki, w analogicznym okresie w roku ubiegłym wskaźnik ten kształtował się na poziomie 70 proc.”
    hmm nie wiem jakie tam mają zasady przyznawania zasiłków, ale jeśli zbliżone do polskich, czyli zasiłek dostaje się przez określony czas, to logiczne, że taki “wymyślny” wskaźnik będzie spadał. Tylko czy to pozytyw? Zabawa z liczbami i wymyślanie wskaźników, by ludziom żyło się lepiej… na papierze, tudzież w komputerze. Ot taki wiejski rym 😉

  2. norbo 06.06.2012 17:07

    Wskaźnik ten obrazuje stopień zabezpieczenia socjalnego osób bezrobotnych i systemsatycznie się zmniejsza, czyli sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna ale…..

    dla porównania w Polsce wskaźnik ten wynosi około 16 procent – http://www.wprost.pl/ar/286172/84-proc-polskich-bezrobotnych-nie-ma-prawa-do-zasilku/

    Ciekawe ilu polskich bezrobotnych zgodziłoby się z opinią, że zasiłek to zabawa z liczbami…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.