Nieustające protesty pracowników w Bangladeszu

Rząd Bangladeszu zgodził się, by pracownicy branży odzieżowej zrzeszali się w związki zawodowe w swych zakładach bez wcześniejszej zgody właścicieli. Poinformowano też o planach podniesienia pensji minimalnej w sektorze tekstylnym. W ten sposób ministrowie przyjęli poprawkę do kodeksu pracy z 2006 roku, ograniczającego prawo tworzenia związków zawodowych. Zgodnie z tamtymi przepisami robotnicy musieli uzyskać zgodę właścicieli fabryki, zanim mogli zrzeszyć się w związku. W ciągu trzech miesięcy rząd ma też przedstawić swoje propozycje podwyższenia płacy minimalnej.

Zmiany zostały zainicjowane po katastrofie budowlanej z 24 kwietnia, kiedy na przedmieściu Dhaki zawalił się wieżowiec z pięcioma fabrykami odzieżowymi. Przyczyną katastrofy najprawdopodobniej było nielegalne dobudowanie trzech pięter w budynku i zainstalowanie w pomieszczeniach produkcyjnych ciężkiego sprzętu oraz generatorów. Robotnicy na próżno ostrzegali wcześniej o niebezpieczeństwie. Liczba zabitych na skutek zawalenia się budynku przekroczyła 1000 osób. Od tamtego czasu aresztowano właścicieli budynku i fabryk.

Tymczasem policja ostrzelała z gumowych kul dziesiątki tysięcy protestujących pracowników w strefie przemysłowej położonej nieopodal Dhaki. Przynajmniej 50 osób zostało rannych. Pracownicy domagali się wyższych płac i bezpiecznych warunków pracy, a także kary śmierci dla właściciela fabryki odzieżowej Rana Plaza, która zawaliła się 24 kwietnia, zabijając 1127 pracowników.

Według szacunków policji, w proteście uczestniczyło 20 tys. pracowników. Głowna droga w strefie przemysłowej, w której funkcjonuje 300 fabryk odzieżowych, została zablokowana. Pracownicy domagają się miesięcznej pensji o równowartości 100 dolarów (obecnie zarabiają 37 dolarów, co jest najniższą stawką w skali światowej w tej branży). Protesty pracowników trwają nieustająco od czasu katastrofy.

Bangladesz jest jednym z największych światowych eksporterów odzieży.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz (akapity 1, 2 i 5) i Yak (akapity 3 i 4)
Źródła: Lewica, CIA
Kompilacja dwóch wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”