Nieustające protesty pracowników w Bangladeszu

Opublikowano: 22.05.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 653

Rząd Bangladeszu zgodził się, by pracownicy branży odzieżowej zrzeszali się w związki zawodowe w swych zakładach bez wcześniejszej zgody właścicieli. Poinformowano też o planach podniesienia pensji minimalnej w sektorze tekstylnym. W ten sposób ministrowie przyjęli poprawkę do kodeksu pracy z 2006 roku, ograniczającego prawo tworzenia związków zawodowych. Zgodnie z tamtymi przepisami robotnicy musieli uzyskać zgodę właścicieli fabryki, zanim mogli zrzeszyć się w związku. W ciągu trzech miesięcy rząd ma też przedstawić swoje propozycje podwyższenia płacy minimalnej.

Zmiany zostały zainicjowane po katastrofie budowlanej z 24 kwietnia, kiedy na przedmieściu Dhaki zawalił się wieżowiec z pięcioma fabrykami odzieżowymi. Przyczyną katastrofy najprawdopodobniej było nielegalne dobudowanie trzech pięter w budynku i zainstalowanie w pomieszczeniach produkcyjnych ciężkiego sprzętu oraz generatorów. Robotnicy na próżno ostrzegali wcześniej o niebezpieczeństwie. Liczba zabitych na skutek zawalenia się budynku przekroczyła 1000 osób. Od tamtego czasu aresztowano właścicieli budynku i fabryk.

Tymczasem policja ostrzelała z gumowych kul dziesiątki tysięcy protestujących pracowników w strefie przemysłowej położonej nieopodal Dhaki. Przynajmniej 50 osób zostało rannych. Pracownicy domagali się wyższych płac i bezpiecznych warunków pracy, a także kary śmierci dla właściciela fabryki odzieżowej Rana Plaza, która zawaliła się 24 kwietnia, zabijając 1127 pracowników.

Według szacunków policji, w proteście uczestniczyło 20 tys. pracowników. Głowna droga w strefie przemysłowej, w której funkcjonuje 300 fabryk odzieżowych, została zablokowana. Pracownicy domagają się miesięcznej pensji o równowartości 100 dolarów (obecnie zarabiają 37 dolarów, co jest najniższą stawką w skali światowej w tej branży). Protesty pracowników trwają nieustająco od czasu katastrofy.

Bangladesz jest jednym z największych światowych eksporterów odzieży.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz (akapity 1, 2 i 5) i Yak (akapity 3 i 4)
Źródła: Lewica, CIA
Kompilacja dwóch wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.