Nieszczepieni nie powinni dostawać zasiłku dla bezrobotnych

Opublikowano: 23.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1526

Minister zatrudnienia Carla Qualtrough z Kanady uważa, że osoby, które stracą pracę z powodu nieprzestrzegania wymogów pracodawcy dotyczących szczepień przeciwko COVID-19, nie będą kwalifikować się do otrzymania świadczeń ubezpieczenia pracowniczego (EI). „To warunek zatrudnienia, który nie został spełniony”, powiedziała Qualtrough w wywiadzie dla „CBC Power & Politics”. „A pracodawca decydujący się na wypowiedzenie z tego powodu zatrudnienia spowodowałby, że taka osoba nie kwalifikowałaby się do EI. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacjach, gdy ktoś ma zwolnienie lekarskie lub „ważny powód” do nieszczepienia się”.

Witryna internetowa „Employment and Social Development Canada” mówi, że świadczenia EI są dostępne dla „wszystkich osób, które tracą pracę bez własnej winy (na przykład z powodu braku pracy, sezonowych lub masowych zwolnień) i są gotowe i zdolne do pracy, ale nie mogę jej znaleźć”. W przypadku większości ludzi EI płaci 55 procent ich średnich tygodniowych zarobków, maksymalnie do 595 dolarów kanadyjskich tygodniowo.

Paul Champ z Ottawy, prawnik specjalizujący się w sprawach zatrudnienia, nie zgadza się ze opinią Qualtrough. „Myślę, że to bardzo dyskusyjne, czy niedotrzymanie wymogu szczepienia jest zasadnym powodem do zwolnienia” – tłumaczy. „Myślę, że to rozsądne, iż niektórzy pracodawcy mogą i będą zwalniać pracowników za nieszczepienie – nie mam z tym problemu – ale czym innym jest twierdzić, że to zasadna przyczyna, co oznacza, że nie mają prawa do żadnych świadczeń”. Pracownicy zwolnieni z uzasadnionych przyczyn nie kwalifikują się do odprawy ani EI.

„Moja rada dla klientów brzmi: zaszczep się” – dodaje Champ. Ale sugerowanie, że pracodawca ma prawo nakazać pracownikowi zaszczepienie się, może być przesadą. „W mojej opinii kłóci się to z prawem do decydowania o własnym ciele i myślę, że obecnie panuje konsensus wśród większości prawników ds. zatrudnienia, że nie jest to uzasadniony/sprawiedliwy powód zwolnienia, gdy pracownik odmawia. A przynajmniej nie jest tak w większości przypadków”. Pracodawcy mogą być w stanie zatrzymać pracowników, którzy nie mogą lub nie chcą się szczepić, uważa Champ. Niektórzy pracownicy mogą nadal pracować w domu, a inni mogą poddawać się częstym testom na COVID-19. „Pracodawcy, podejmując decyzje o zatrudnieniu w tej chwili, mogą oczywiście sprawić, że posiadanie szczepień będzie wymogiem zatrudnienia”. „Pracownik przyjmuje pracę, wiedząc o tym — to jest wymóg pracy”. I wtedy jest inna sytuacja.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBCNews
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. fso1500 23.10.2021 11:45

    Niedługo wpadną na pomysł, że nie będą wypłacać emerytur niezaszczepionym.

  2. robcioRR 24.10.2021 06:47

    Oni chca niewyszczepionych wszystkich wyrzucic po za spolecznosc. Nie dac srodkow do zycia i zdychaj z glodu lub sie wyszczep

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.