Nieświadomymi łatwiej rządzić

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, mający na celu przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września br.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, za odrzuceniem projektu głosowało 218 posłów, przeciw – 209, wstrzymało się – 3. Projekt zakładał przywrócenie obowiązkowych lekcji historii do szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z reformą, która weszła w życie 1 września br., obowiązkowe lekcje historii dotyczą tylko tych uczniów, którzy wybiorą historię jako przedmiot maturalny. Według statystyk jest to zaledwie 5 proc. wszystkich uczniów. – Jednym z obowiązków polskiego państwa jest odnawianie wspólnoty narodowej, którą można odnawiać poprzez tożsamy kod kulturowy zaszczepiany w poszczególnych pokoleniach młodzieży. To można robić tylko poprzez lekcje historii – przekonywał Patryk Jaki, przedstawiciel Inicjatywy Ustawodawczej.

Tymczasem na skutek reformy edukacji większość uczniów historię pozna w bardzo okrojonej formie. W drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą wybierali, których przedmiotów będą się uczyć na poziomie rozszerzonym, a których jako uzupełniających. Ci, którzy zdecydują się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej, będą mieli obowiązkowy przedmiot „Historia i społeczeństwo”. W jego ramach nie będą mieli chronologicznego wykładu z historii, tylko cztery spośród dziewięciu wątków tematycznych, np. „Europa i świat”, „Wojna i wojskowość”, „Kobieta, mężczyzna, rodzina”. Jeden z wątków – „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” – będzie realizowany obowiązkowo.

Obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się 150 tys. obywateli, proponował, by zapisy dotyczące minimalnego wymiaru obowiązkowych lekcji historii w liceach i technikach oraz w klasach IV-VI szkoły podstawowej przeniesione zostały z rozporządzenia o ramowych planach nauczania do ustawy o systemie oświaty. W ustawie miało być zapisane, że w szkołach ponadgimnazjalnych minimalny wymiar godzin nauki historii ma wynieść 180 godzin, w klasach IV-VI – 165 godzin.

Źródło: Nowy Obywatel