Nieskontaktowani Indianie porzuceni na pastwę losu

Opublikowano: 08.04.2014 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 589

Organizacja Survival International ostrzegła, że Indianie nie utrzymujący kontaktu ze społeczeństwem narodowym, sfotografowani „w ostatnich tygodniach” z powietrza, w pobliżu rzeki Xinane w brazylijskim stanie Acre, zostali porzuceni na pastwę losu przenikających przez ich terytorium przemytników narkotyków oraz drwali, operujących w regionie nielegalnie. Winnymi tego stanu rzeczy są rządy Brazylii i Peru, które w niewystarczający sposób monitorują i chronią duży, przygraniczny obszar lasów deszczowych pokrywających oba kraje.

Izolowani Indianie znad rzeki Xinane żyją tuż przy granicy z Peru, gdzie niedawno zlokalizowano dużą, nielegalną wycinkę drzew na terenach nieskontaktowanych autochtonów. Ta sama grupa będzie również poważnie zagrożona projektem drogi forsowanym przez rząd stanu Acre – regionalne organizacje rdzennych mieszkańców ostrzegają, że to może wyniszczyć niezależne społeczności znad rzeki Xinane, nie posiadające odporności immunologicznej na choroby z zewnątrz. Różne projekty dróg wdrażane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci doprowadziły do krańcowego wyniszczenia licznych brazylijskich plemion. W ostatnich miesiącach po peruwiańskiej stronie granicy dostrzeżono nad brzegami rzek kilka grup izolowanych Indian Mashco-Piro, co przydaje wiarygodności podejrzeniom, że postępująca ekspansja brygad drwali wypycha społeczności żyjące w dobrowolnej izolacji z ich dotychczasowych terytoriów.

Pod koniec marca 2013 roku rządy Peru i Brazylii podpisały umowę o koordynacji transgranicznej, obustronne zobowiązanie może pomóc w ochronie dobrostanu wielu nieskontaktowanych społeczności tubylczych mieszkających w regionie przygranicznym obu krajów. Nixiwaka z plemienia Yawanawa, który współpracuje z organizacją Survival International, mieszka w tym samym regionie, co niedawno sfotografowane plemię. „Oni są moimi braćmi. To ekscytujące, że mogę zobaczyć, że żyją w taki sposób, jaki chcą. Rząd musi chronić ich terytorium, w przeciwnym razie mogą zostać wyniszczeni, a rząd będzie za to odpowiedzialny” – komentuje ostatnie rewelacje wokół zdjęć Indian znad Xinane. Podobnego umiaru zabrakło w relacjach polskich mediów i serwisów informacyjnych, które opublikowane zdjęcia opatrywały sensacyjnymi wiadomościami „odkryto nieznane plemię” itp. bez zagłębiania się w rzeczywiste pochodzenie zobrazowanych ludzi oraz społeczno-polityczne tło tego spotkania.

Dyrektor Survival International, Stephen Corry przypomina, że „jedyną rzeczą, która zapewni przetrwanie, współczesnych, nieskontaktowanych plemion jest ochrona ich ziemi. Oni mają prawo do decydowania o tym czy nawiążą kontakt ze społeczeństwem zewnętrznym, zamiast być niszczonymi przez ręce społeczeństwa inwazyjnego. To ważne, że Brazylia i Peru współpracują, aby chronić ziemię nieskontaktowanych plemion. Historia pokazuje, że gdy prawa te nie są przestrzegane” rozwój wypadków przynosi choroby, śmierć i zniszczenie.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.