Nieprawdopodobne odkrycie na Plutonie

Międzynarodowa grupa naukowców z Japonii i Stanów Zjednoczonych odkryła, że pod powierzchnią Plutona może znajdować się ocean z wodą w ciekłym stanie skupienia, który chroni przez zamarzaniem warstwa izolacyjna – poinformowano na portalu phys.org.

Specjaliści przeanalizowali, co może utrzymywać ciepło w wodzie morskiej zachowując jednocześnie nierówność wewnętrznej powierzchni pokrywy lodowej. Jak pokazały rezultaty symulacji komputerowej, pod zamarzniętą warstwą powinna znajdować się warstwa hydratów gazu – krystalicznych substancji, powstałych z gazu i wody, które posiadają niską przewodność cieplną, dlatego mają właściwości termoizolacyjne.

Bez warstwy izolacyjnej podpowierzchniowy ocean zamarzłby setki milionów lat temu. Najbardziej prawdopodobny gazowy komponent to metan, wydzielany przez skaliste jądro Plutona. Podobne warstwy gazohydratów mogą utrzymywać wodę w ciekłym stanie skupienia również na innych planetach poza Układem Słonecznym.

Do XIX wieku okolice rzeki Prypeć na granicy Ukrainy z Białorusią stanowiły mokradła i las. Jak zwykle ludzie wszystko zepsuli. Wypalali las pod pastwiska i wycinali drzewa na drewno lub paliwo, wyrabiali tam szkło i wódkę. Potem przemysł zniknął, region odświeżono i zalesiono. A 26 kwietnia 1986 roku elektrownia jądrowa w Czarnobylu na rzece Prypeć eksplodowała i zapaliła się, rozpraszając promieniowanie na całej półkuli północnej.

Źródło: pl.SputnikNews.com