Niepotrzebna zgoda sądu na uśmiercenie pacjenta

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał bezprecedensowy wyrok w sprawie śmiertelnie chorych pacjentów. Zgodnie z jego decyzją, rodzina oraz lekarze, którzy opiekują się chorym, nie będą musieli czekać na pozwolenie sądu, aby odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie.

Zarówno rodzina jak i lekarze nie będą musieli czekać na pozwolenie sądu, aby odłączyć pacjenta przebywającego w stanie wegetatywnym od aparatury podtrzymującej życie.

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii właśnie wydał bezprecedensowy wyrok w sprawie 52-letniego mężczyzny cierpiącego na poważne uszkodzenie mózgu. Mężczyzna, którego tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości i mówi się o nim jako o „Panie Y”, znajdował się w stanie wegetatywnym od czerwca 2017 roku. Specjaliści twierdzą, że to niemożliwe, aby kiedykolwiek odzyskał on świadomość i poparli decyzję rodziny o odłączeniu pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.

Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii na podstawie porozumienia lekarzy z rodziną pacjenta, można odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie (bez konieczności oddawania sprawy do sądu), gdy decyzja ta podjęta jest w najlepszym interesie chorego.

Źródło: PolishExpress.co.uk