Nieoczekiwane i tragiczne tsunami w Indonezji

Opublikowano: 23.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1944

W Cieśninie Sundajskiej, między Sumatrą i Jawą, doszło do tsunami, które wdarło się w ląd siejąc zniszczenia i śmierć. Do kataklizmu doszło wczoraj o 21:30 czasu lokalnego.

Indonezyjskie władze informują o przynajmniej 168 ofiarach śmiertelnych i niemal 600 rannych. Zniszczeniu uległo co najmniej kilkaset domów. Fale tsunami miały przynajmniej kilka metrów wysokości i skutecznie wniknęły w głąb wielu kurortów w Indonezji, które o tej porze roku zapełniają się turystami. W internecie można zobaczyć dramatyczne nagranie pokazujące fale tsunami zmiatające jeden z koncertów.

Mieszkańcy obszarów dotkniętych przez tsunami byli bardzo zaskoczeni nadejściem fal, bo nie poprzedzało ich wystąpienie trzęsienia ziemi. Eksperci podejrzewają, że fale nadeszły na skutek podmorskiego osuwiska. Jest to najgroźniejszy rodzaj tsunami, zawsze uderzający bez ostrzeżenia.

Prawdopodobnie za to tsunami odpowiada wulkan Krakatoa, albo raczej to co z niego zostało po gigantycznej erupcji z XIX wieku i co nazywa się obecnie Anak Krakatau. Notuje się tam ostatnio dużą aktywność wulkaniczną, która zdaniem specjalistów może odpowiadać za osuwisko, które wywołało to nieoczekiwane i śmiertelnie niebezpieczne tsunami.

Niektórzy porównują to wydarzenie z Boxing Day Tsunami z 26 grudnia 2004, które wystąpiło na Oceanie Indyjskim. W pobliżu wyspy Sumatra w Indonezji, miało wtedy miejsce potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie szacowanej na 8,9 stopni w skali Richtera. Po basenie Oceanu Indyjskiego rozlało się wtedy kilkanaście kolejnych fal tsunami. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi, co najmniej 225 tysięcy.

Skala tego zdarzenia jest jednak mniejsza, chociaż bilans ofiar zapewne zostanie jeszcze zmieniony.

Autorstwo: admin3
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.