Niemiecki minister żąda dostępu do szyfrowanych wiadomości

Opublikowano: 02.06.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 115

Już wkrótce mieszkańcy Niemiec mogą być zmuszeni do zachowania większej ostrożności podczas korzystania z popularnych komunikatorów, takich jak np. WhatsApp. Jak informuje „Spiegel Online”, minister spraw wewnętrznych, Horst Seehofer, chce mieć dostęp do zaszyfrowanych usług przesyłania wiadomości, aby zapewnić władzom większą kontrolę nad tym, co dzieje się w państwie.

Przede wszystkim należy podkreślić, że firmy będą musiały złamać regułę szyfrowania wiadomości, aby zapewnić rządowi dostęp do treści. Kwestia bezpieczeństwa jest oczywiście niezwykle ważna i monitorowanie wiadomości może pomóc szybko interweniować w przypadku zagrożenia, lecz w ten sposób złamane zostałoby obywatelskie prawo do prywatności milionów użytkowników. Ponadto zwiększa się ryzyko ataku hakerów, którzy również mogą skorzystać na braku szyfrowania.

Nie jest to pierwszy raz, gdy władze państwowe naciskają na usługodawców, by umożliwili im dostęp do zaszyfrowanych wiadomości. W zeszłym roku Indie wyszły z propozycją utworzenia 72-godzinnego okna, podczas którego rząd mógłby śledzić podejrzane wiadomości. Do tej pory WhatsApp stanowczo podkreślał, że nie zapewni nikomu dostępu do prywatnych treści swoich użytkowników i nic nie wskazuje na to, by usługodawca miał zmienić swoje stanowisko.

Temat zostanie poddany dyskusji na zbliżającej się konferencji ministrów spraw wewnętrznych w Kilonii w przyszłym miesiącu. Świat technologiczny będzie bacznie przyglądał się rozwojowi wydarzeń, aby poznać dokładne stanowisko Niemiec w sprawie prywatności i szyfrowania.

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: antonbe (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Ale o co chodzi przecież dostęp do szyfrowanych wiadomości, maili, kont mediów społecznościowych mają od dawna.