Niemcy zarabiają na greckiej tragedii

Opublikowano: 25.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 754

Światowy kryzys finansowy, który z wielką siłą odbił się na kondycji Grecji, jest źródłem stałego ubożenia greckiego społeczeństwa mimo kolejnych obostrzeń nakładanych na ten kraj przez Unię Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Tragedia Greków nie wszystkich jednak smuci, ponieważ jest jednym z elementów bogacenia się Niemiec, które zarobiły już na odsetkach od pożyczek blisko 2,9 miliarda euro.

Tak wynika z oficjalnych danych ujawnionych przez niemiecki rząd, którego przedstawiciele musieli odpowiedzieć na interpretację złożoną w tej sprawie przez partię Zielonych. Z odpowiedzi na zapytanie wynika, że wspomniana kwota 2,9 miliarda euro pochodzi głównie z odsetek od greckich obligacji państwowych, jakie od 2010 roku w ramach programu „Securities Market Programme” skupuje Bundesbank, przekazujący następnie te pieniądze do niemieckiego budżetu federalnego.

Co ciekawe, początkowo środki uzyskane ze wspomnianych odsetek szybko wracały do Grecji, lecz ostatecznie w 2014 roku zaprzestano tego procederu, dlatego też pieniądze trafiały do narodowego budżetu. Wpływy z odsetek od greckich obligacji byłyby zapewne jeszcze większe, ale blisko 900 milionów euro zostało jednak przetransferowanych do Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Partia Zielonych mocno skrytykowała postępowanie niemieckiego rządu, przypominając o mitach sprzedawanych dotychczas społeczeństwu przez niemiecką chadecję. Angela Merkel i wspierające ją media przekonywała bowiem, że Berlin wcale nie dopłacał do funkcjonowania Aten, lecz właśnie zwiększał swoje zyski, uzdrawiając tym samym niemiecki budżet centralny. Z tego powodu Zieloni wezwali rząd do jak najszybszego umorzenia Grekom ich długów.

Zdjęcie: Jetiveri (CC0)
Na podstawie: Forsal.pl, Spiegel.de
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Abomingo 25.06.2018 18:05

    …komuna brukselska niszczy Europę !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.