Niemcy zamierzają pomagać Afgańczykom na miejscu

Opublikowano: 21.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 705

Niemiecka koalicja rządowa nie wie jeszcze dokładnie, ilu uchodźców z Afganistanu może próbować przedostać się do Europy. Wiadomo jednak, że gabinet kanclerz Angeli Merkel opowiada się za pomocą dla nich na miejscu oraz w krajach ościennych. W ten sposób niemiecka elita polityczna daje wyraźny sygnał, iż nie chce powtórki z kryzysu migracyjnego z 2015 roku.

Rząd w Berlinie był krytykowany za sposób ewakuacji z Afganistanu. Pierwszy niemiecki lot do Kabulu powrócił zaledwie z siedmioma osobami na pokładzie, a media zwracały uwagę na wywiezienie w pierwszej kolejności… 22 tysięcy litrów alkoholu, bo nie może on być rozprowadzany w państwie zdominowanym przez muzułmanów.

Największe zainteresowanie niemieckiej opinii publicznej wzbudza jednak ewentualny napływ imigrantów z Afganistanu. Według ostatnich sondaży, aż 79 proc. Niemców uważa swój kraj za źle przygotowany do ewentualnego kryzysu uchodźczego. Przeciwnego zdania jest zaledwie 15 proc. ankietowanych.

Merkel już na początku tygodnia dała do zrozumienia, że Niemcy nie zamierzają powtarzać „polityki otwartych granic” z 2015 roku. Priorytetem ma być pomoc osobom pracującym z Niemcami podczas ich misji w Afganistanie, a także ich rodzinom. Tym samym do naszego zachodniego sąsiada może trafić blisko 20 tysięcy osób, o ile zostaną one rzeczywiście ewakuowane.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zdementował więc doniesienia mediów, które sugerowały, że rząd spodziewa się napływu od 300 tys. do 5 mln uchodźców. Niemieckie władze zamierzają bowiem w pierwszej kolejności pomagać Afgańczykom na miejscu, a także w sąsiednich państwach przyjmujących osoby uciekające przed zemstą Talibanu.

Partia szefa niemieckiego MSW, czyli bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU), przestrzegła w specjalnym oświadczeniu przed powielaniem obietnic z 2015 roku. Chadecja twierdzi, że nie można stwarzać wrażenia, iż Niemcy ponownie przyjmą kontyngenty uchodźców. Konieczne jest więc wsparcie programów Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz osób uciekających przed prześladowaniami.

Na podstawie: DW.com/pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

wg definicji to są migranci, a nie uchodźcy (uchodźca to ten, który ucieka do najbliższego bezpiecznego kraju, poza granicami tego kraju staje się migrantem)