Niemcy zablokowali upamiętnienie polskich patriotów

Opublikowano: 19.04.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1644

Rada miejska Głogówka w województwie opolskim zablokowała zawieszenie tablicy, która miała upamiętnić polskich patriotów walczących sto lat temu w III Powstaniu Śląskim. Stało się tak głównie dzięki głosom samorządowców z komitetu Mniejszości Niemieckiej, uznających inicjatywę za „jątrzenie”.

Pomnik dotyczący wydarzeń z 1921 roku powstał już pięćdziesiąt lat temu. W chwili obecnej znajdują się na nim dwie tablice. Pierwsza została poświęcona „bojownikom o wolność Śląska”, z kolei druga odnosi się do 25. rocznicy „powrotu Śląska do macierzy”. Po remoncie monumentu miały one zostać zawieszone po jego bokach, a w centralnym miejscu pojawić miała się nowa tablica.

Inicjator projektu, burmistrz Głogówka Piotr Bujak, zaznaczył jednocześnie, że tematyka pomnika nie zawężałaby się jedynie do III Powstania Śląskiego. Jej celem miało być upamiętnienie wszystkich polskich patriotów, aby monument stał się miejscem wszystkich centralnych uroczystości patriotycznych organizowanych w całej gminie Głogówek. Jednocześnie sformułowanie o „polskich patriotach” poddał on konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej.

Tablica o treści „1921-2021. W hołdzie polskim patriotom w setną rocznicę III Powstania Śląskiego Mieszkańcy Gminy Głogówek”Sformułowanie” nie spodobała się jednak części radnych miasteczka. Najbardziej gardłowali przeciwko niej przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Radna Róża Zgorzelska stwierdziła, że „patriotami byli wszyscy”, a treść tablicy „niepotrzebnie jątrzy”.

Ostatecznie radni Głogówka zdecydowali, że pomnik nie zostanie wyremontowany. Przeciwko byli głównie radni reprezentujący listę Mniejszości Niemieckiej. Krytycznie do wyników głosowania odniósł się radny Grzegorz Thiel, sam mówiący o sobie, iż ma „niejednoznacznie polskie korzenie”. Wyraził on smutek z powodu niemożności upamiętniania polskich patriotów przez samorząd lokalny.

Na podstawie: NTO.pl, Radio.opole.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.