Niemcy z Rosją dociskają obręcz wokół Polski

Opublikowano: 30.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2188

Nord Stream 2 nie miałby racji bytu, gdyby nie jego lądowa odnoga w postaci gazociągu EUGAL biegnącego od Bałtyku, wzdłuż granicy z Polską, aż do Czech. Po tym jak wschodnioniemieckie landy w ekspresowym tempie wydały administracyjne zgody na budowę tego 485-kilometrowego gazociągu, przyszedł czas na zajęcie się sprawą przez niemieckie urzędy górnicze. Tutaj również nie było niespodzianek. W ubiegłym tygodniu EUGAL otrzymał ostatnią zgodę, a spółka odpowiedzialna za jego realizację skompletowała już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę.

Lądową częścią gazociągu Nord Stream 2 (którego budowa nie tak dawno się rozpoczęła) ma być gazociąg EUGAL. Ma on liczyć 485 kilometrów i przebiegać wzdłuż granicy z Polską, począwszy od Lubmina (leżącego w Zatoce Greifswadzkiej, gdzie będzie się kończył Nord Stream 2), aż do granicy Niemiec z Czechami. Jego przepustowość ma sięgać 51 mld metrów sześciennych rocznie (dla porównania – przepustowość przebiegającego przez terytorium Polski gazociągu Jamał wynosi obecnie 33 mld metrów sześciennych rocznie).

Budowa omijającego Polskę Nord Streamu 2 byłaby pozbawiona sensu, gdyby Niemcy wraz z Rosjanami nie wybudowali również jego lądowej części w postaci wspomnianego gazociągu EUGAL. Głównym inwestorem oraz operatorem projektu jest spółka Gascade – należąca do rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich BASF/Wintershall.

Wschodnioniemieckie samorządy nie miały wątpliwości co do zasadności tej inicjatywy i już w 2016 roku w ekspresowym tempie zatwierdziły trasę 485 kilometrowej magistrali. Następnym krokiem było zdobycie pozwoleń od regionalnych urzędów górniczych właściwych dla landów, przez które przebiegać ma EUGAL (tj. Brandenburgię, Saksonię oraz Meklemburgię-Pomorze Przednie). Okazało się, że tutaj również nie było problemów. W ubiegłym tygodniu Gascade otrzymał od Urzędu Górniczego w Stralsund (właściwego dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego) zgodę na budowę północnej części odcinka gazociągu EUGAL. W ten oto sposób lądowa odnoga Nord Stream 2 otrzymała już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę.

Fakty są takie, że Niemcy do spółki z Rosjanami stopniowo, acz konsekwentnie dociskają gazową obręcz wokół Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Po tym jak EUGAL zostanie wybudowany (według planów ma to nastąpić już w 2020 roku) możliwe będzie zastosowanie wobec Polski gazowego szantażu. Wszak przebiegający przez nasz kraj gazociąg Jamał przestanie mieć znaczenie dla dostaw do państw Europy Zachodniej. Czy Rosjanie będą chcieli z tej opcji skorzystać? Oby nie, choć lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Stąd budowa własnej infrastruktury przesyłowej (w postaci Baltic Pipe) ma jak największy sens i powinna być czym prędzej zrealizowana.

Zdjęcie: hzv_westfalen_de (CC0)
Na podstawie: BiznesAlert.pl [1] [2]
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 30.10.2018 12:15

    Ja nie oczekuję od Niemców dbania o Polski interes gospodarczy. Oczekuję tego od polskiego rządu, ale skoro ten dba w pierwszej kolejności o interes Ukrainy, to ja się Niemcom w zupełności nie dziwię. Wykorzystali swoją szansę, a u nas lament….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.