Niemcy utrudniają cudzoziemcom dostęp do zasiłków

Opublikowano: 22.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 934

Niemcy nie zapewniają obywatelom innych państw UE równego dostępu do pomocy społecznej. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że jest to dyskryminacja i lekceważenie prawa wspólnoty.

Federalne Stowarzyszenie Opieki Społecznej (BAGFW) oskarża urzędy pracy w Niemczech o dyskryminację cudzoziemców pochodzących z innych państw Unii Europejskiej. Jak wynika z ich analizy, wymagania urzędów przy ubieganiu się o świadczenia socjalne przez innych obywateli UE są znacznie wyższe niż w przypadku Niemców. Podobne problemy spotykają ich w Kasach Świadczeń Rodzinnych przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny (Kindergeld).

Stowarzyszenie, które zrzesza organizacje pomocowe, takie jak Caritas, Diakonię czy Niemiecki Czerwony Krzyż, doszło do takich wniosków po przeprowadzeniu w ubiegłym roku ankiety wśród pracowników swoich organizacji członkowskich. W badaniu wzięli też udział pracownicy instytucji udzielających porad dla migrantów, kobiet w ciąży oraz bezdomnych. Wpłynęło 396 odpowiedzi na ankietę online.

Prawie połowa pytanych instytucji donosi, że spotkała się z zawracaniem cudzoziemców z UE nawet przy wejściu do urzędów. Ponad 40 procent poradni miała też do czynienia z przypadkami, w których wnioski o pomoc socjalną (zasiłek Hartz IV) nie były przyjęte z powodu bariery językowej. Według BAGFW taka odmowa świadczeń doprowadziła w niektórych przypadkach nawet do utraty mieszkania i bezdomności. Utrudniony jest też dostęp do ofert integracyjnych.

Wyniki ankiety są „alarmujące” – powiedział wiceprezes BAGFW Jens Schubert. – Nie może być tak, że obywatele UE nie mogą ubiegać się o świadczenia, do których mają prawo – dodał. Nierówne traktowanie wyłącznie ze względu na narodowość stanowi jego zdaniem bezprawną dyskryminację, a niemieckie władze muszą zadbać o to, aby pracownicy urzędów znali aktualny stan prawny i zakończyli szkodliwe praktyki wobec imigrantów z UE.

Parytetowa Pomoc Społeczna, jedna z organizacji pomocowych, sytuację określa jako „skandaliczną”. „Nie wiem, czy to, co słyszymy z urzędów pracy można już nazwać strukturalnym rasizmem. Jeśli nie, to i tak jest do tego bardzo blisko” – powiedział jej szef Ulrich Schneider.

O utrudnionym dostępie do kursów integracyjnych i językowych dla migrantów z UE mówi też Marta Neüff, przewodnicząca Polskiej Rady Społecznej w Berlinie. „Kursy językowe i integracyjne są łatwiej dostępne dla imigrantów spoza Unii i uchodźców, niż dla Polaków i imigrantów z UE” – oceniła Neüff.

Z powodu regionalnego zróżnicowania (jedna czwarta wszystkich odpowiedzi dotyczyła sytuacji w Nadrenii Północnej-Westfalii, a tylko pojedyncze wschodnich krajów związkowych) oraz ograniczonej liczby ankietowanych wyniki badania nie są reprezentatywne.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o