Niemcy strzelali w Jedwabnem

Opublikowano: 29.12.2012 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 490

Udział Niemców jako sprawców i kierujących zbrodnią w Jedwabnem jest bezsporny – mówi znany historyk dr Piotr Gontarczyk. „Wprost” opublikowało mało znany raport szefa ekipy, która w 2001 r. prowadziła ekshumację w Jedwabnem. Wynika z niego, że archeolodzy znaleźli na miejscu masakry łuski naboi wystrzelonych z niemieckiej broni.

Tygodnik „Wprost” opublikował fragmenty raportu przygotowanego przez prof. Andrzeja Kolę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekipa, którą kierował, prowadziła w 2001 r. prace ekshumacyjne na terenie miejsca, gdzie znajdowała się stodoła, w której zostali spaleni żydowscy mieszkańcy Jedwabnego. Poszukiwanie i badanie szczątków było elementem śledztwa prowadzonego przez IPN-owską Komisję Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu.

W wyniku prowadzonego wówczas postępowania ustalono, że liczba osób zamordowanych 10 lipca 1941 r. sięgała od 200 do 300, a nie 1600, jak napisał w książce „Sąsiedzi” Jan Tomasz Gross. Prokurator Radosław Ignatiew w raporcie na temat mordu w Jedwabnem opublikowanym w 2002 r. winą za zbrodnię obarczył polskich mieszkańców tego niewielkiego miasteczka na Podlasiu. Rola Niemców – zdaniem Ignatiewa – ograniczała się jedynie do tego, że „w małej grupie asystowali przy wprowadzeniu Żydów na rynek”.

Tezę tę pod znakiem zapytania stawia dokument sporządzony przez prof. Kolę. W dokumencie sporządzonym po zakończeniu prac ekshumacyjnych napisał, że były one farsą, i określił je mianem „pseudoekshumacji”. Podkreślił, że naukowcy nie mieli możliwości przeprowadzenia profesjonalnych badań. Prace były prowadzone pośpiesznie i wielokrotnie przerywane z powodu konieczności wyjazdu asystujących w ekshumacji rabinów Menachema Eksteina i Michaela Schudricha.

Raport prof. Andrzeja Koli zawiera inną ważną informację. Mówi on o znalezieniu na miejscu zbrodni 46 łusek niemieckiej broni typu Mauser.

Prof. Witold Kulesza, ówczesny szef pionu śledczego IPN-u, przyznaje, że ekshumacja została wykonana zgodnie ze wskazówkami rabina Eksteina. Podkreśla, że stronie polskiej zależało na tym, by nie przedłużać traumy społeczności żydowskiej, spowodowanej odkryciem zbrodni.

Dr Piotr Gontarczyk podkreśla, że udział Niemców jako sprawców i kierujących zbrodnią w Jedwabnem wynika z dokumentów oskarżenia i procesu z 1949 r., w którym Polacy zostali skazani za udział w mordzie Żydów. Zwraca uwagę, że dokumentów tych nie wziął pod uwagę Gross. Napisał on swoją książkę na podstawie relacji trzech osób, których w lipcu 1941 r. nie było w Jedwabnem.

Autor: Wojciech Kamiński
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. papamobile 29.12.2012 10:14
 2. Smyku 29.12.2012 11:12

  papamobile dzięki za ten pierwszy link. Wniosek jest prosty: Nie wiemy jaka jest całkowita prawda, ale i “Sąsiedzi” i “Pokłosie” to zwykła fikcja literacka.

 3. edek 29.12.2012 12:28

  A piesek merdający ogonkiem już dawno wziął na klatę Polaków całą winę. Tj. pewien prezydent podobający się swego czasu emerytkom 🙂
  Jeszcze trochę i przepraszał by za zbrodnie przyjaciół zza Odry…

 4. lunar 29.12.2012 18:06

  Zapraszam na fakty z Historii

  http://www.youtube.com/watch?v=c9dK8E2vG4A

 5. papamobile 29.12.2012 20:50

  Pamiętajmy, że wydarzenia miały miejsce w czasie wojny, w czasie przejęcia przez Niemców (tak, Niemców, nie jakichś tam nazistów) ziem okupowanych wcześniej przez sowietów. Kto witał wcześniej krasną armię kwiatami, kto denuncjował Polaków walczących w ruchu oporu lub pomagających tymże, kto gorliwie współpracował z okupantem? W czasie wojny za taką zdradę należy się kula w łeb, pejsaty łeb.
  http://wpolityce.pl/artykuly/43319-krotka-refleksja-zainspirowana-filmem-poklosie-oparta-na-cytatach-z-materialow-pomocniczych-do-nauki-o-polsce-i-swiecie-wspolczesnym

 6. papamobile 29.12.2012 20:59

  @Smyku Niestety, taka fikcja literacka kształtuje obecnie poglądy wielu ludzi, ponieważ nie mają oni wiedzy historycznej i motywacji do jej zdobywania.

 7. fugazi 29.12.2012 22:52

  Czemu służy to podkreślenie “Niemców”?Może przypomnimy ilu Słowian i w ogóle wszelkich ludzi wymordowali katolicy i dziś każdemu katolowi zaserwujemy to samo?

 8. papamobile 30.12.2012 10:53

  A czemu służy twoja uwaga o katolikach?

 9. fugazi 30.12.2012 14:09

  Wykazaniu,że takie podkreślenia nie mają sensu i są pusto destrukcyjne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.