Niemcy ściągają złoto zza granicy w przyspieszonym tempie

Opublikowano: 21.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 624

Niemiecki Bank Federalny w przyspieszonym tempie ściąga zapasy złota Niemiec z zagranicznych magazynów, powiedział w niedzielę prezydent Bundesbanku Jens Weidman.

Według słów bankiera, trwają prace zgodne z przyjętą przez Niemcy nową koncepcją przechowywania złota, m.in. do 2020 roku do Frankfurtu powinna zostać przewieziona około połowa całego zapasu złota Niemiec.

„Od czasu, kiedy przyjęta została nowa koncepcja magazynów, do Frankfurtu zostało dostarczonych 366 ton złota o łącznej wartości około 11,5 miliardów euro. W ten sposób przechowywanych jest obecnie około 1400 ton albo 41,5% naszych zapasów złota. Trzymamy się harmonogramu” — cytuje oświadczenie Weidmana kompania Deutsche Welle. Według słów ekonomisty, pozostała część zapasów będzie przechowywana w Nowym Jorku i Londynie, a umowa o przechowywaniu niemieckiego złota w magazynach francuskiego Banku Centralnego w Paryżu zostanie rozwiązana.

Weidman odnotował, że złoty zapas, de facto, jest dla Niemiec dodatkową rezerwą walutową. Zgodnie z danymi Bundesbanku, złote rezerwy Niemiec wynoszą około 3400 ton i są drugą rezerwą na świecie pod względem wartości po rezerwach Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej informowano, że Waszyngton zrezygnował z wydania od razu znacznej części niemieckich zapasów, ograniczając się do 10%.

Złote zapasy stanowią nie tylko gwarancję dla niemieckiego przemysłu, ale i w określonym stopniu stabilizują wspólną Europę, zapewniając w niej wiodącą rolę Niemiec. Władze zaczęły formowanie złotej rezerwy w 1951 roku po boomie ekonomicznym w Niemczech.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. BrutulloF1 21.03.2016 11:42

    I pomyśleć, że EBC drukuje miesięcznie z powietrza równowartość 2500 ton złota w Euro. To się musi źle skończyć.

  2. Piechota 21.03.2016 18:47

    Stwierdzenie “niemieckie złoto” jest zbyt uproszczone. Jest tam chyba o wiele więcej złota pochodzenia nieniemieckiego. Czyżby już wszyscy zapomnieli o wielkim rabunku złota podczas 2 wojny światowej a także tego amerykańskiego, które spłynęło do Niemiec po wojnie, a które również było zrabowane np. Indianom obu Ameryk. Generalnie wszelkie wielkie bogactwa czy to narodowe, czy pojedynczych miliarderów, pochodzą z działalności więcej lub mniej rabunkowej.

  3. agama 21.03.2016 19:18

    niech lepiej oddają tony wyrwanych Polakom złotych zębów

  4. Maximov 22.03.2016 08:55

    “Wcześniej informowano, że Waszyngton zrezygnował z wydania od razu znacznej części niemieckich zapasów, ograniczając się do 10%.”
    Zrezygnował z wydania nie swojego złota… A to dobre… 🙂
    Może go po prostu już nie ma?
    Widać, kto jest u kogo na smyczy… 🙂

    Co ciekawe, niektóre stany, np. Texas zażądały zwrotu swojego złota.
    Chcą je przetrzymywać na terenie swojego stanu.
    Czyżby coś się szykowało?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.