Niemcy ściągają do kraju swoje rezerwy złota

Opublikowano: 18.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 432

3400 ton złota o wartości ponad 150 miliardów euro do 2020 roku ma być przechowywanych wyłącznie przez Bundesbank (Niemiecki Bank Federalny). Obecnie dwie trzecie niemieckich rezerw złota znajduje się za granicą, głównie w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. Bundesbank rozpoczyna właśnie akcję sprowadzania swoich rezerw do Frankfurtu. Skąd ten pośpiech?

Znaczna część niemieckich rezerw złota z powodów historycznych przechowywana jest obecnie za granicą, przede wszystkim w amerykańskim Banku Rezerw Federalnych. Niemieckie rezerwy trafiły do zagranicznych banków jeszcze w latach 1950. i 1960. Republika Federalna w czasie zimnej wojny i podziału Niemiec ze względów bezpieczeństwa rozdzieliła złoto w różnych krajach partnerskich.

Rezerwy złota znajdujące się dziś w Nowym Jorku będą stopniowo zmniejszone o 300 ton, jednak licząca 374 tony rezerwa znajdująca się w Paryżu zostanie całkowicie zlikwidowana. Obecnie w Nowym Jorku znajduje się 45% wszystkich niemieckich rezerw złota, w Banku Anglii w Londynie 13%, z kolei w Paryżu 11%.

Specjaliści podkreślają, że niemieckie rezerwy przechowywane w skarbcach w obcym kraju nigdy nie zostały poddane kontroli co do ich składu fizycznego i autentyczności. Na decyzję o ściągnięciu złota do kraju miał mieć wpływ także Federalny Urząd Kontroli, który skrytykował niechlujstwa obsługi Bundesbanku w zakresie niemieckiego złota za granicą. Swoje stanowisko wyraźnie pokazywała także niemiecka opinia publiczna, która żądała sprowadzenia złota do Niemiec.

Z wiadomych powodów bezpieczeństwa przedstawiciele banku nie podali dokładnego czasu ani sposobu przetransportowania złota.

Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: stratrisks.com, www.powerfullinfo.com, www.cnbc.com
Źródło: Kod Władzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

14
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MamDosc
Użytkownik
MamDosc

Niemcy-kraj przegranej wojny zaraz po niej deponuje 3400 ton złota . Polskie złoto ? Bez jaj . To u nich jest właśnie polskie złoto .

RobertM4
Użytkownik
RobertM4

No to żeby się nie zdziwili, jak z USA ściagną sztabki ołowiu pomalowane na złoty kolor :)

lboo
Użytkownik
lboo

@RobertM4: Jak z usa to wolfram, chińczycy się już raz nacięli na amerykańskie wolframowe złoto.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

@Fenix wersja oficjalna “Dziś NBP ma około 100 ton złota wartych prawie 4 mld zł. Prawie wszystko znajduje się w Banku Anglii. Na początku lat dziewięćdziesiątych był co prawda pomysł utworzenia w Forcie Zegrze polskiego Fort Knox, ale za jego budowę inwestorzy chcieli pół miliarda złotych, czyli dwa razy więcej, niż planował NBP. Zresztą nawet gdyby plan zrealizowano, to i tak polskie złoto raczej by tu nie przyjechało. – Złoto NBP przechowywane jest na rachunku w Bank of England, który jest jedną z wiodących instytucji wykonujących usługi powiernicze i zapewnia najwyższy standard, bezpieczeństwo, efektywność oraz jakość usług w obrocie złotem – mówi Przemysław Kuk, rzecznik prasowy NBP.”

“Nie obchodzi mnie jaka marionetka zasiada na tronie Anglii by rządzić imperium. . . Człowiek kontrolujący brytyjski pieniądz kontroluje Imperium Brytyjskie. A ja kontroluję podaż pieniądza” – Nathan Meyer Rotszyld

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Ostatnio gdzieś czytałem,że nasze złoto trzymane jest jako zastaw pożyczek udzielanych nam przez żydowskie banki,czyli już złota nie mamy.

bro
Użytkownik
bro

W odpowiedzi na pytanie, gdzie i ile Polskiego złota się znajduje polecam wpis z GoldBloga http://www.goldblog.pl/2010/07/ile-zlota-ma-polak-2/

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

“Swoje stanowisko wyraźnie pokazywała także niemiecka opinia publiczna, która żądała sprowadzenia złota do Niemiec.”

Aha buehehehehe
Czy wy nas macie za idiotów? Tak, tak :))

grzech
Użytkownik

kiedy odzyskamy skarbiec Polski z okresu międzywojnia? Może by tak wreszcie go nam oddano?
Chociaż nie ma tego złego bo poprzednicy i obecni włodarze ziem polskich by go rozgrabiły…..

narkos
Użytkownik
narkos

400 mln zetow pozyczone przez rzad pl portowi lotniczemu okecie w wawie tez przepadlo bezpowrotnie

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

U nas nie opłaca się nawet produkcja pieniędzy a co dopiero przechowywanie pod ochroną kawałka metalu ,nawet jeśli to jest złoto .

Il
Użytkownik

to zło

przeklęte zło to.

che
Użytkownik
che

Jak przyjdzie płacić za ropę naftową złotem to dobrze robią. Złoto będzie podstawą, zabezpieczeniem w tym wieku i następnych. Złoto jest stabilne cenowo i poręczne. Może zastąpić walutę w razie czego, kiedy papier się załamie.

che
Użytkownik
che

Może alchemicy-magicy odtworzą to złoto. Zsyntezują. Przecież jest potrzebne na styki i do elektroniki. I do najszlachetniejszych ozdób.

Komzar
Użytkownik
Komzar

Czy przeczytaliście artykuł ze zrozumieniem? Tam jest napisane, że chcą ściągnąć kilka procent swojego złota do 2020 roku.
Przecież równie dobrze mogli podać datę 3020. Do tego czasu zmienią się rządy i cholera wie co jeszcze. Toć to polityczna ściema, że niby coś się robi. Złota nie trzeba produkować, tylko je zabrać ze skarbca a to można zrobić w miesiąc najdalej. Ile płynie statek z USA do Niemiec ?