Niemcy przywrócą obowiązkową służbę wojskową?

Specjalna przedstawicielka Bundestagu ds. sił zbrojnych Eva Högl powiedziała w wywiadzie dla grupy medialnej Funke, że powrót obowiązkowej służby wojskowej pomoże rozwiązać problem prawicowego ekstremizmu w siłach zbrojnych.

„Uważam za wielki błąd zawieszenie obowiązku wojskowego. W przyszłym roku minie dziesięć lat od tego czasu. Musimy bardzo krytycznie przeanalizować tę decyzję. Nawet wtedy istniały obawy, że prawicowy ekstremizm przejawiałby się bardziej poważnie w armii zawodowej niż w armii poborowej… W każdym razie dla Bundeswehry jest korzystne, gdy duża część społeczeństwa w jakimś czasie odbywa służbę w wojsku. Zapobiega to także rozprzestrzenianiu się prawicowego ekstremizmu w armii” – powiedziała Högl.

Zauważyła też, że konieczne jest przedyskutowanie kwestii, czy powinno być to obowiązkiem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Wcześniej niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer oficjalnie ogłosiła rozwiązanie drugiej roty jednostki sił specjalnych (KSK) Bundeswehry z powodu częstych ekstremistycznych nastrojów wśród pracowników jednostki. Zauważyła, że podczas przeszukania jednego z pracowników KSK znaleziono imponujące ilości amunicji, materiałów wybuchowych, broni i niekonstytucyjnych materiałów. Według niej śledczy nie są w stanie ustalić, skąd wysłano, w jaki sposób użyto lub gdzie przechowywano 37 tysięcy sztuk amunicji i 62 kilogramy materiałów wybuchowych. Z powodu tego znaleziska zlecono pełną inwentaryzację nie tylko broni, ale także środków łączności i innych.

Źródło: pl.SputnikNews.com