Niemcy oskarżają agentów Assada o zbrodnie przeciw ludzkości

Opublikowano: 02.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 232

Domniemani byli funkcjonariusze tajnych służb zostali aresztowani w lutym za torturowanie więźniów. Jak podaje „Guardian”, Syryjczycy usłyszą zarzuty o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Anwar Raslan i Eyad al-Gharib zostali aresztowani w lutym podczas skoordynowanej operacji policji niemieckiej i francuskiej. Raslan miał kierować jednostką śledczą z własnym więzieniem, znaną jako „Oddział 251”, w pobliżu Damaszku. Prokuratorzy twierdzą, że co najmniej 4000 osób było torturowanych przez jego podwładnych podczas przesłuchań od kwietnia 2011 r. do 2012 r. Strażnicy mieli używać krat, kabli i biczów do bicia więźniów.

Niektórzy więźniowie byli rażeni prądem, a inni „wieszani z sufitu za nadgarstki, dotykając ziemi tylko palcami stóp”, zgodnie z oświadczeniem niemieckiego prokuratora. W rezultacie wielu więźniów zmarło, a Raslanowi postawiono zarzuty 59 morderstw, jak również gwałtów i napaści seksualnej. „Jako szef jednostki śledczej oskarżony Anwar R. ustalał i nadzorował procedury operacyjne więzienia, w tym systematyczne i brutalne stosowanie tortur”, czytamy w oświadczeniu. „Był świadomy faktu, że więźniowie umierali w wyniku zleconych przez niego działań.”

Gharib miał być podwładnym Raslana, zajmował się aresztowaniem protestujących i doprowadzaniem ich do więzienia na oddział 251. Oskarża się go o odegranie ważnej roli w uprowadzeniach i torturach co najmniej 30 osób jesienią 2011 r. Raslan i Gharib opuścili Syrię w 2013 r. i przybyli do Niemiec, ubiegając się o azyl odpowiednio w lipcu 2014 r. i sierpniu 2018 r. Raslan wzbudził zainteresowanie niemieckich śledczych, ponieważ jego ofiary zauważyły go w Berlinie i zgłosiły to władzom.

Po latach śmierci i cierpień cywilów z rąk wielu stron podczas konfliktu w Syrii pierwsze powolne wysiłki, mające na celu doprowadzenie sprawców przed oblicze sprawiedliwości i zniwelowanie poczucia bezkarności podejmowane są przez sądy w kilku krajach. Wiele spraw zostało założonych przez ocalałych z Syrii krewnych, aktywistów i prawników, którzy zbierają dowody i wnoszą skargi m.in. w Niemczech, Austrii i Szwecji.

Udokumentowane sprawy obejmują użycie broni chemicznej i tortur, masowe egzekucje, uprowadzenia przez ISIS i zniewolenie seksualne kobiet jazydzkich, a także bombardowanie szpitali i innych miejsc cywilnych.

Balkees Jarrah z Human Rights Watch komentuje: „Sprawy karne w Niemczech i w innych krajach w Europie stanowią ważny pierwszy krok do przełamania klimatu bezkarności, który od dawna panuje w Syrii. Sprawcy powinni mieć świadomość, że gromadzona jest bezprecedensowa ilość informacji i sprawiedliwość ich nie ominie”.

Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) z siedzibą w Berlinie, które pomaga ofiarom nadużyć w Syrii i innych krajach, podało, że siedmiu innych Syryjczyków będzie również oskarżonych w tej sprawie. Te zarzuty to ważna wiadomość dla osób, które przeżyły tortury Assada. – powiedział Wolfgang Kaleck z ECCHR. – Nie ustaniemy w wysiłkach, aby główni sprawcy tortur wymierzanych przed państwo pod rządami Assada stanęli przed sądem – w Niemczech lub gdzie indziej”.

Opracowanie: GB
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o