Niemcy domagają się ocenzurowania „Telegramu”

Opublikowano: 22.12.2021 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2258

Nowe niemieckie władze zachęcają Unię Europejską do podjęcia działań skierowanych przeciwko „Telegramowi”. Komunikator internetowy ma być zdaniem władz w Berlinie używany przez „ekstremistów”, dlatego domaga się skoordynowanych działań przeciwko niemu. Warto przypomnieć, że w Niemczech funkcjonuje niezwykle surowe prawo cenzurujące media społecznościowe.

Niemal natychmiast po przejęciu władzy przez socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza, za naszą zachodnią granicą zaczęto podnosić kwestię ocenzurowania kolejnego z mediów społecznościowych. Komunikator „Telegram” stał się bowiem popularny po wprowadzeniu coraz bardziej restrykcyjnej polityki przez portale pokroju doskonale znanego wszystkim „Facebooka”.

Niemieccy politycy przedstawili już szereg różnorodnych rozwiązań, które mają utrudnić społeczeństwu dostęp do „Telegramu”. Największą popularnością mają cieszyć się propozycje nakładania wysokich kar na właściciela komunikatora, a także jego blokowanie za pośrednictwem geoblokowania.

Liberalny minister spraw zagranicznych Niemiec Marco Buschmann twierdzi, że treści rozpowszechniane poprzez „Telegram” są „nie tylko obrzydliwe i nieprzyzwoite, ale także przestępcze”. Z jego usług mają bowiem korzystać „ekstremiści”, do których zalicza się również krytyków kolejnych obostrzeń uzasadnianych pandemią koronawirusa.

Między innymi z tego powodu Niemcy chciałyby, żeby sprawą funkcjonowania komunikatora zajęła się Unia Europejska. Skoordynowane działania na szczeblu międzynarodowym „zrobiłyby większe wrażenie” na jego właścicielach. Buschmann zauważa, że „Telegramowi” powinno teraz bardziej zależeć na dostępie do unijnego rynku, bo zaczął zarabiać na reklamach.

Jednocześnie szef niemieckiej dyplomacji nie uważa za skuteczne podjęcie działań tylko przeciwko „Telegramowi”. Jego zdaniem „radykałowie znajdą nowe sposoby i platformy”.

W Niemczech funkcjonuje daleko posunięta cenzura mediów społecznościowych. Tamtejsze prawo przewiduje konieczność szybkiego usuwania niezgodnych z prawem treści, a także raportowania, gdy w ciągu roku pojawi się ich co najmniej sto. Za złamanie ustawy przyjętej w 2018 roku właścicielom portali grozi nawet kara 5 mln euro.

Na podstawie: Friatider.se
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Portal WolneMedia.net posiada kanał na „Telegramie”, który zastąpił nam „Facebooka”, pod adresem https://t.me/wolnemedia. W ciągu prawie trzech miesięcy zasubskrybowało go ponad 1000 użytkowników (najwięcej pojawiło się w pierwszym miesiącu, ale codziennie licznik rośnie). Nie ocenzurowano nam jeszcze ani jednego wpisu. Komunikator jest bardzo szybki w użytkowaniu, ale trudny w założeniu (trzeba posiadać smartfona).


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.