Niemcy chcą zabrać przywileje cudzoziemcom

Opublikowano: 15.05.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 618

Polacy – jako jedna z największych grup mniejszościowych mieszkających lub pracujących w Niemczech – mogą mieć odebrane przysługujące im przywileje. Chodzi o prawo wyborcze w wyborach komunalnych w miejscu zamieszkania, oraz prawo do zasiłku na dzieci pozostające w Polsce.

Jak wynika z najnowszych badań opinii publicznej, ponad połowa Niemców chce odebrania mieszkającym w ich kraju cudzoziemcom z Unii Europejskiej przysługującym im od 1996 roku praw wyborczych w wyborach komunalnych. 51 proc. pytanych nie życzy sobie, aby o lokalnych władzach decydowali „obcy”, chociaż odpowiednie przepisy dają obywatelom Unii Europejskiej (z innym niż niemiecki paszport) taką możliwość. Jedynym warunkiem jest stałe zameldowanie na danym terenie.

Jeszcze większy odsetek badanych nie wyobraża sobie, aby dopuścić do głosowania w wyborach lokalnych pozostałych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, o co ci ostatni upominają się. Przed kilkoma laty zawiązała się Kampania Obywatelska domagająca się komunalnych praw wyborczych dla wszystkich cudzoziemców posiadających stały meldunek w Niemczech. Kampanię tę intensywnie wspiera była przewodnicząca Bundestagu Rita Suessmuth.

Obywatele Unii od 1996 roku mogą brać czynny i bierny udział w wyborach komunalnych w swoim miejscu zamieszkania, jeśli są tam zameldowani minimum od trzech miesięcy. Obywatele UE mają także prawo uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeśli ze swojego prawa wyborczego chcą skorzystać w Niemczech, a nie w kraju ojczystym.

Kolejnym przywilejem jaki Niemcy chcieliby odebrać cudzoziemcom jest prawo do zasiłku na dzieci. Nagonka medialna zrobiła swoje i coraz ostrzej krytykowana jest zasada wypłacania cudzoziemcom z Unii Europejskiej, którzy pracują w Niemczech zasiłku na dzieci, pozostające w tym czasie w ich ojczystym domu (np. w Polsce). Media podgrzewają atmosferę pisząc o złym prawie, które zubożyło państwowy budżet do 2013 roku o ponad 1 miliard euro. Niechęć wobec wypłacania cudzoziemcom zasiłków na dzieci jest jeszcze większa po informacjach, że taki zasiłek przysługuje także pracownikom sezonowym, których z UE co roku przyjeżdża ponad 150 tys. Jak twierdzi Frankfurter Algemeine Zeitung najbardziej wykorzystują ten fakt sezonowi pracownicy z Polski, którzy pozostawiają swoje dzieci w polskich domach, ale składają wnioski na zasiłki dla nich w niemieckich urzędach. Dlatego rząd federalny postanowił zaostrzyć przepisy dotyczące przyznawania zasiłków na dzieci, które mają być wypłacane tylko tym, którzy posiadają niemiecki numer identyfikacji podatkowej. Ponadto będzie dokładniej sprawdzane, czy zasiłek nie jest wypłacany podwójnie (w obydwu krajach jednocześnie), a wszystkim tym, którzy zostaną złapani na oszustwie będzie grozić nawet czasowy zakaz wjazdu do Niemiec.

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2012 roku pracownicy sezonowi z państw UE, zatrudnieni bez ograniczeń w wymiarze podlegającym obowiązkowi podatkowemu mają prawo do pobierania w RFN zasiłku na dzieci (Kindergeld) także, kiedy ich dzieci mieszkają za granicą. Wysokość tego zasiłku wynosi od 184 do 215 euro miesięcznie; jest to znacznie więcej niż analogiczne zasiłki w większości krajów sąsiedzkich RFN.

Autor: Waldemar Maszewski (Hamburg)
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Delite 15.05.2014 12:28

    Socjaliści srają pod siebie, a teraz narzekają że śmierdzi. Hehe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.