Nielegalne szkoły religijne w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 13.06.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 3

Znów konflikt na linii “prawo świeckie” kontra “boskie”. Władze wszczęły śledztwo w sprawie siatki nielegalnych szkół dla żydowskich chłopców ze społeczności wyznającej ultrakonserwatywny judaizm Haredi. W programie “Newsnight” w BBC ukazał się wstrząsający materiał, dotyczący poziomu edukacji w tych placówkach. Uczniom praktycznie odmawia się dostępu do zdobyczy świeckiej edukacji XXI wieku.

Od listopada 2015 do kwietnia 2016 Ofsted (urząd ds. edukacji) we współpracy z ministerstwem, zamknął 7 placówek, w których chłopcy z konserwatywnych żydowskich rodzin uczą się w języku jidysz. Poziom zacofania w tych szkołach jest tak wielki, że – jak przyznaje jeden z dwudziestokilkuletnich bohaterów reportażu z “Newsnight”, były uczeń takiej placówki, który opuścił zamkniętą społeczność – jest na poziomie ośmioletniego ucznia szkoły powszechnej. Musiał włożyć wiele wysiłku, by przygotować się do egzaminu dla 16-latków. Władze zdecydowały się na wszczęcie śledztwa, a prowadzący zamknięte w zeszłym roku placówki usłyszeli zarzuty karne.

“Zdecydowaliśmy rozszerzyć śledztwo Ofsted” – powiedział rzecznik brytyjskiego ministerstwa edukacji. “Dochodzenie obejmie nielegalne szkoły. W tym celu wyznaczeni zostaną dodatkowi inspektorzy, którzy zidentyfikują problematyczne placówki. Nowe obostrzenia prawne pozwolą ścigać je sądownie, i zobowiązują władze lokalne do pomocy w identyfikowaniu ośrodków budzących niepokój.”

“To niedopuszczalne, by instytucje, których działalność sprowadza się wyłącznie do prowadzenia indoktrynacji, izolowania i kontrolowania dzieci, korzystały z wszystkich uprawnień przysługujących organizacjom charytatywnym” – komentował wzburzony Andrew Copson, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów. Jego organizacja wystosowała list do rządowej komisji ds. organizacji charytatywnych, informujący o nadużyciach – bowiem największym “problemem” żydowskich szkół dla chłopców jest właśnie ich oficjalny status organizacji charytatywnej. Tymczasem pod płaszczykiem dobroczynności działają w najlepsze szkoły religijne, dodatkowo nie płacąc podatków i korzystając z licznych ulg. Wielu ultrakonserwatywnych Żydów w Wielkiej Brytanii domaga się istnienia takich szkół. Odmawiają swoim dzieciom dostępu do powszechnego systemu edukacji, twierdząc, że wystarczy im to, co „tradycyjne”. Tylko chłopcom w rodzinach wyznawców ultraortodoksyjnego judaizmu ogranicza się dostęp do kształcenia do minimum. Dziewczynki z reguły uczęszczają do szkół publicznych.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o