Nielegalne osiedla w Jerozolimie

Izrael zezwala na rozbudowę dwóch tysięcy mieszkań. Izraelski rząd ponownie dał zielone światło budowie we Wschodniej Jerozolimie. Oznacza to możliwość rozbudowy dwóch tysięcy mieszkań nielegalnych osadników izraelskich.

W niedzielę 19 czerwca rząd Izraela zaaprobował rozbudowę dwóch tysięcy mieszkań żydowskich osadników w arabskiej Wschodniej Jerozolimie. Zapowiedź realizacji tego planu nastąpiła zaledwie kilka godzin przed spotkaniem Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Catherine Ashton, z szefem rządu Benjaminem Netanjahu. Zgodnie z oświadczeniem izraelskiego Ministra Spraw Wewnętrznych każde mieszkanie na obszarze Ramat Szlomo we Wschodniej Jerozolimie może być powiększone o jedno pomieszczenie.

Tym samym potrzeby „licznych rodzin” powinny zostać zaspokojone.

W marcu 2010 r. doszło do silnych napięć w stosunkach między Izraelem a USA, kiedy to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych akurat podczas wizyty wiceprezydenta USA, Joe Bidena, zapowiedziało budowę 1,6 tys. mieszkań w Ramat Szlomo. Rząd USA odebrał to jako afront, ponieważ Biden domagał się od Izraela przerwania budowy osiedli we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu, by ponownie ożywić bliskowschodni proces pokojowy.

W wojnie sześciodniowej w czerwcu 1967 r. Izrael zajął oprócz innych obszarów również arabską wschodnią część Jerozolimy, którą następnie anektował, czego ONZ nigdy nie uznała. Zarówno status Jerozolimy jak i budowa izraelskich osiedli stanowią ważne punkty sporne w rokowaniach pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, które utknęły w martwym punkcie.

Do czasu spotkania Ashton z Netanjahu żadna z uczestniczących stron nie wydała oświadczenia. W rozmowie tej w Jerozolimie uczestniczył również były brytyjski premier Tony Blair. Jest on specjalnym wysłannikiem na Bliski Wschód, tak zwanego Kwartetu Bliskowschodniego, do którego należą UE, ONZ, USA i Rosja.

W piątek izraelski Minister Spraw Zagranicznych Lieberman oświadczył w rozmowie z Ashton, że szanse na ponowne podjęcie bezpośrednich rokowań z Palestyńczykami do września są „równe zeru”. Władze Autonomii Palestyńskiej chcą we wrześniu w ONZ postawić wniosek o uznanie i przyjęcie niepodległego państwa palestyńskiego ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.

Tłumaczenie: Joanna Podsiadła
Źródło oryginalne: Der Spiegel
Źródło polskie: Kampania Solidarności z Palestyną