Nielegalne eksmisje i burzenie domów Palestyńczykom

Opublikowano: 19.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1114

Izraelska policja wtargnęła do jednego z budynków w Jerozolimie i wyrzuciła zamieszkujących go Palestyńczyków.

Przemoc Izraela wobec Palestyny ma wiele twarzy, ale rzadko wspomina się o tym, jak często i łatwo izraelska policja pozbawia Palestyńczyków dachu nad głową. Tak stało się dzisiaj, kiedy policjanci eksmitowali palestyńskich mieszkańców ze sporej nieruchomości, znajdującej się w newralgicznej dzielnicy Jerozolimy – Szajch Dżarrah.

To właśnie na tle planowanego wyrzucenia palestyńskich mieszkańców z tej dzielnicy od wiosny ubiegłego roku mobilizowali się Palestyńczycy i ich obrońcy na całym świecie. W Szajch Dżarrah znajduje się kompleks domów, które przy pomocy ONZ-owskiej agendy ds. uchodźców wzniesiono dla Palestyńczyków, którzy w czasie Nakby, masowych wypędzeń poprzedzających powstanie Izraela, znaleźli się na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Ówcześnie w granicach Jordanii. Po wojnie sześciodniowej terytorium to kontroluje Izrael; w świetle prawa międzynarodowego jest okupantem.

Izraelscy policjanci zmierzali dokonać eksmisji już na początku tygodnia – zostali jednak powstrzymani przez tłumy. Dzisiaj im się udało: aresztowali kilka osób, a kilka rodzin pozbawili dachu nad głową. Nie jest to jedyny budynek w tej dzielnicy, który może spotkać taki los.

Jak podaje portal „Arab News”, rodzina Salhijja nabyła nieruchomość w 1967 roku, jednak jej roszczenia co do budynku były nieustannie odpierane w sądzie. W 2017 Jerozolima miała zająć budynek w celu budowy szkoły specjalnej, jednak rodzina dalej prowadziła tam szkółkę roślin i sądziła się o odzyskanie swojej własności. Skończyło się orzeczeniem na korzyć miasta, więc złożyli apelację. Apelacja ta jednak nie zamroziła nakazu wykonania eksmisji. Władze miasta i policja w oświadczeniu, które wydały, wspominają o „nielegalnym przejęciu nieruchomości” i co więcej, obwiniają mieszkańców o uniemożliwienie dzieciom specjalnej troski dostępu do edukacji.

Burzenie, niszczenie i przejmowanie palestyńskich domów w żadnym wypadku nie są pojedynczymi przypadkami, ale wysokiej skali zjawiskiem i codziennością wielu Palestyńczyków. Ryzyko eksmisji przez żydowskie organizacje osadnicze wisi nad wieloma palestyńskimi mieszkańcami zamieszkującymi Jerozolimę, a tysiące Palestyńczyków obawia się zburzenia własnego domu z powodu dyskryminacyjnej polityki Izraela, która nie dość, że wypędza ludzi z ich miejsc zamieszkania, to znacznie utrudnia im budowę nowych domów.

Szacuje się, że w samym 2019 roku Izrael zrównał z ziemią 49 532 palestyńskie nieruchomości. W 2020 roku liczba palestyńskich wysiedleńców wynosiła prawie 11 tysięcy osób.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.