Niektóre galaktyki zaczęły umierać

Opublikowano: 03.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1127

Astronomowie odkryli, że w najbardziej ekstremalnych regionach Wszechświata galaktyki zaczęły zanikać – formowanie się w nich gwiazd zaczęło hamować.

Lokalizacja galaktyk i ich interakcja z otoczeniem są głównymi czynnikami wpływającymi na ich zdolność do formowania gwiazd. Ale to, jak dokładnie to środowisko dyktuje życie i śmierć galaktyk, pozostaje tajemnicą. Gromady galaktyk to najbardziej masywne i najbardziej ekstremalne środowiska we Wszechświecie, zawierające setki, a nawet tysiące galaktyk.

Ogromne siły grawitacyjne obecne w gromadach przyspieszają galaktyki do dużych prędkości, często tysięcy kilometrów na sekundę, i przegrzewają plazmę między galaktykami do temperatur tak wysokich, że świecą w zakresie promieniowania rentgenowskiego. W gęstych, niegościnnych wnętrznościach tych gromad galaktyki silnie oddziałują ze swoim otoczeniem i ze sobą wzajemnie.

To właśnie te interakcje mogą zatrzymać powstawanie gwiazd. A dla wystarczająco masywnej galaktyki zaprzestanie tworzenia nowych gwiazd jest równoznaczne ze śmiercią, ponieważ wkrótce – według kosmicznych standardów – zacznie tracić źródła energii, a cała masa zacznie stopniowo zapadać się w kwazar.

Aby zbadać takie procesy, naukowcy zorganizowali cały projekt o nazwie VERTICO. Wykorzystuje on szereg teleskopów ALMA do śledzenia sygnałów wodoru cząsteczkowego – gazu, z którego powstają nowe gwiazdy – w gromadach galaktyk. W tej chwili zespół naukowców zbadał 51 galaktyk w gromadzie Panny. To najbliższa nam masywna gromada galaktyk, która właśnie się formuje. Oznacza to, że naukowcy mogą uzyskać obraz galaktyk na różnych etapach ich cyklu rozwoju.

Galaktyki w gromadzie Panny obserwowano na niemal wszystkich długościach fal w widmie elektromagnetycznym, ale astronomowie nie wykryli śladów wodoru cząsteczkowego. Jednak naukowcy nie tracą nadziei: nadal badają sąsiednie gromady gwiazd i jednocześnie próbują wyjaśnić przyczyny zaobserwowanej śmierci galaktyk.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 03.10.2019 19:15

    Wypada tylko dodać, że obserwowane procesy miały miejsce miliony albo miliardy lat temu, więc obecnie obserwowane części kosmosu są pewnie w zupełnie innym stanie, albo może już niczego tam nie ma.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.