Niektóre firmy nadmiernie wykorzystują pracowników

Opublikowano: 11.03.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 808

Chiński minister pracy przyznał, że niektóre z firm działających Państwie Środka nadmiernie wykorzystują pracowników. Problem mają stanowić przede wszystkim niskie płace.

Wiele amerykańskich firm oskarżanych jest o współpracę z gigantami, takimi jak Foxconn czy Pegatron, które zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników, oferując im najniższe wynagrodzenie. Tego typu sytuacja nie do końca podoba się lokalnym władzom.

– Korporacje, które są sponsorowane przez zagraniczne koncerny, przyczyniają się w dużym stopniu do ekonomicznego rozwoju Chin i odegrały pod tym względem pozytywną rolę – powiedział minister pracy Yin Weimin. – Musimy jednak zauważyć, że w przypadku niektórych firm istnieją problemy, takie jak nadmierne wykorzystywanie robotników poza godzinami pracy, zbyt niskie płace oraz brak zainteresowania ludźmi.

Weimin nie wymienił w swoim przemówieniu nazwy żadnej z firm, jednak nikt nie ma wątpliwości, że najwięcej problemów w Chinach pojawia się w kontekście fabryk firm Foxconn oraz Pegatron. Tylko koncern Foxconn zatrudnia ponad 1,2 miliona pracowników, z których większość zaangażowana jest w produkcję sprzętów dla firmy Apple.

Jak zapowiedział chiński minister, firmy łamiące prawo będą “dokładnie badane i podjęte zostaną przeciwko nim odpowiednie kroki”. Wygląda na to, że kalifornijski koncern jakiś czas temu rzeczywiście postanowił położyć większy nacisk na rozwiązanie tego typu problemów, a od lutego warunki pracy w chińskich fabrykach monitoruje również agencja The Fair Labor Association (FLA).

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: Reuters
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Il 11.03.2012 11:43

    za delikatny tytuł artykułu.
    Powinien być mniej więcej taki:
    “Współczesne niewolnictwo w firmach różnego rodzaju.”

    W chinach kontrole na pokaz. Wolność dla Tybetu i Tybetańczyków, wtedy będzie można mówić o eliminacji wyzysku w chinach i skolonizowanych przez chiny terytoriach.

  2. Yogipower 11.03.2012 13:12

    Za to w Polsce nie występuje takie zjawisko. Tylko że u nas nie żerują na biednych pracownikach pracodawcy tylko państwo.

  3. ARTUR 11.03.2012 14:03

    Obce firmy w Chinach są jak murzyni ,zrobili swoje i będą mogli odejśc a fabryki będą znacjonalizowane .Będzie to odwet za wieki poniżeń ze strony tzw.świata cywilizowanego .Roztrząsając sprawę Tybetu należy wziąć pod uwagę czasy gdy Tybetańczycy najeżdżali Chiny i łupili zabijając bez litości .

  4. pasanger8 11.03.2012 21:25

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.