Niektóre filtry UV zaburzają funkcje plemników

Opublikowano: 05.04.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 258

Wiele odfiltrowujących ultrafiolet substancji z kosmetyków zaburza działanie ludzkich plemników. Część naśladuje żeński hormon progesteron.

“Uzyskane wyniki budzą obawy i mogą częściowo wyjaśnić, czemu niepłodność jest” [dziś] “tak rozpowszechniona” – podkreśla prof. Niels Skakkebaek z kopenhaskiego Rigshospitalet, dodając, że niektóre filtry są szybko wchłaniane w skórę. Statystyki pokazują, że związki te wykrywano w próbkach krwi i 95% próbek moczu z USA, Danii oraz innych państw.

Zespół Skakkebaeka wybrał 29 z 31 filtrów UV dozwolonych w kosmetykach ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej i testował je na żywych ludzkich plemnikach z próbek spermy pozyskanych od zdrowych dawców. Badano je w roztworze buforowym, odtwarzając w ten sposób warunki panujące w jajowodach.

Duńczycy skupili się w szczególności na sygnalizacji wapniowej. Skakkebaek wyjaśnia, że ruch jonów wapnia w plemniku odgrywa główną rolę w działaniu komórki, a kanał jonowy CatSper to plemnikospecyficzny kanał wapniowy niezbędny dla męskiej płodności. Wiązanie progesteronu z CatSperem powoduje czasowy napływ kationów wapnia do plemnika, kontrolując kilka jego funkcji potrzebnych dla zapłodnienia.

Naukowcy stwierdzili, że 13 (45%) z testowanych filtrów UV wywoływało napływ Ca2+ do plemników, zaburzając ich normalne funkcje. “Efekt pojawiał się przy bardzo niskich stężeniach tych związków, poniżej poziomów stwierdzanych u ludzi po nałożeniu filtrów na całe ciało”.

Co więcej, okazało się, że 9 z tych 13 filtrów powodowało napływ kationów wapnia, bezpośrednio aktywując kanał CatSper (oznacza to, że naśladowały one wpływ progesteronu). Oprócz tego stwierdzono, że kilka filtrów oddziaływało na funkcje zwykle kontrolowane przez kanały CatSper, w tym na ruchliwość plemników.

Skakkebaek zaapelował o przeprowadzenie badań klinicznych na ludziach. “Nasze studium sugeruje, że przed wydaniem pozwolenia agencje regulacyjne powinny się lepiej przyjrzeć wpływowi filtrów UV na płodność”.

Jak wyliczają akademicy, w USA dopuszczono do użytku 8 z 13 filtrów zaburzających funkcje plemników. Chodzi o awobenzon (parsol 1789), homosalat, antranilan mentylu, ester 2-etyloheksylowy kwasu salicylowego, oktinoksat, oktokrylen, oksybenzon i padimat O.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o