Niekonstytucyjne podatki

Opublikowano: 09.10.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 273

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego wysokość kwoty wolnej od podatku, która jest według niej tak niska, że aż sprzeczna z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej.

Wyborcza.biz przypomina, że obecnie kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 3091 zł, co oznacza, że jest ponad dwukrotnie mniejsza od kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy socjalnej, które w przeliczeniu na rok wynosi 6504 zł (czyli 542 zł miesięcznie). W związku z tym dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której potrzebujący z jednej strony mogą być uprawnieni do zasiłków z pomocy społecznej, a z drugiej wymagany jest już od nich podatek dochodowy.

Innym aspektem, na który zwraca uwagę Irena Lipowicz, jest zamrożenie poziomu kwoty wolnej od roku 2008. A tymczasem skumulowany wskaźnik inflacji w okresie 2008-2014 wyniósł 17,9%, tak więc o tyle też przynajmniej powinna zostać podniesiona kwota wolna. Tymczasem w tym okresie jej wysokość ani drgnęła.

Kwota wolna od podatku jest w Polsce najniższa ze wszystkich państw Unii Europejskiej, które ją stosują. Jej wysokości nawet nie da się porównać z krajami zachodniej Europy. Przykładowo w Niemczech wynosi ona w przeliczeniu ponad 30 tys. zł, co oznacza, że jest 10 razy większa, pomimo że niemiecka średnia płaca jest wyższa ok. 4 razy. W Hiszpanii jest ona jeszcze wyższa i wynosi ok. 74 tys. zł, co oznacza, że jest większa aż 24-krotnie. Jednak nie tylko w porównaniu do państw tzw. starej Unii Polska wypada blado. Kwota wolna od podatku w Chorwacji, a więc u najmłodszego członka UE, wynosi ponad 14 tys. złotych, czyli jest 4,5 razy wyższa.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku byłoby ważnym krokiem w kierunku bardziej progresywnego systemu podatkowego, gdyż obecnie ma on charakter linowy lub nawet, co zauważają niektórzy komentatorzy, regresywny (czyli bogatsi płaca proporcjonalnie mniej). Straty budżetowe z tego tytułu będzie można powetować np. poprzez obniżenie progu dochodowego dla górnej stawki podatku dochodowego oraz ewentualne wprowadzenie trzeciej, najwyższej stawki.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

To zdumiewające, że dopiero wówczas gdy kadencja zbliża się ku końcowi czynione są takie ruchy.
Czyżby tu naprawdę chodziło o dobro obywateli? ………….

walirlan
Użytkownik
walirlan

(Naruszenie regulaminu punkt 5b i 5 c)

Gylhyrst
Użytkownik
Gylhyrst

Fajnie jest ten problem też poruszony na podziemna.tv w odcinku na temat rzekomych sukcesów rządów PO-PSL, polecam jeśli ktoś nie widział
http://www.youtube.com/watch?v=XwnZ1DAfSpo

Radek
Użytkownik
Radek

No jesteśmy daleko za trzecim światem… w Indiach kwota wolna od podatku w przeliczeniu około 12tyś zł, a życie tańsze niż w Polsce.

eLJot
Użytkownik

To zdumiewające, że dopiero wówczas gdy kadencja zbliża się ku końcowi czynione są takie ruchy.
Czyżby tu naprawdę chodziło o dobro obywateli? ………….

Tak, obywatele są zainteresowani polityką gdy im się coś obieca, a potem przez 4 mają to w nosie. A tacy górnicy wyciągają z budżetu ile się da bo wiedzą że jak zrobią rozróbę to dostaną co chcą i wcale konsekwencji się nie boją. Ale po co skoro można spakować walizki i wyjechać albo oglądać tańce z gwiazdami?

8pasanger
Użytkownik

W Polsce od dawna mamy degresywne podatki czyli bogaci płacą je mniejsze od biednych a dodatkowo państwo zabierając biedniejszym finansuje z tego pomoc dla zamożniejszych to mieszanka wybuchowa.Skandalem jest , że głodujący biedak zarabiając mniej niż 300zł miesięcznie musi płacić podatek.Skąd wiem , że głoduje gdyż minimum egzystencji obliczone przez IPiSS(zobaczcie cóż to takiego)wynosi 519 zł na osobę samotną miesięcznie.
http://blogi.ifin24.pl/trystero/2011/03/29/fascynujaca-prawda-o-polskim-systemie-podatkowym/
http://blogi.ifin24.pl/trystero/2010/12/16/fascynujaca-prawda-o-polskim-systemie-socjalnym/
https://www.youtube.com/watch?v=kp-R1o753pM
He steals from the poor and gives to the rich, stupid bitch

A górnicy nie wyciągają z budżetu tylko biorą uczciwą dobrze wynegocjowaną pensję za swoją ciężką pracę.Mają siłę przetargową większą niż inni gdyż są dobrze zorganizowani w związki zawodowe?Myślałem , że na tym polega wolny rynek.Lekarze kasują znacznie więcej niż górnicy i też mają Bukielowy związek zawodowy a nikt nie mówi , że nas(właścicieli publicznych pieniędzy) okradają.