Niedobór 10% gazu może wywołać 42 mld zł strat

Opublikowano: 14.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 988

Analitycy BNP Paribas przygotowali różne scenariusze tego, co może się wydarzyć zimą w zakresie dostaw gazu do Polski.

W scenariuszu „czarnym” przyjęto, że od początku września 2022 roku, zużycie gazu kształtuje się na średnim poziomie z ostatnich 5 lat (firmy nie wprowadzają oszczędności zużycia), import LNG poprzez gazoport w Świnoujściu jest bliski maksymalnemu, wydobycie własne PGNiG jest równa wartościom sprzed roku, import gazu z Rosji nie istnieje, import gazu z Niemiec jest wstrzymany całkowicie, import gazu z Litwy pozostaje na poziomach zbliżonych do obecnych, a transfer gazu przez Baltic Pipe ograniczony jest w całym okresie jedynie do surowca wydobywanego w Norwegii przez PGNiG. Gdyby wystąpiła taka konfiguracja to Polsce zaczęłoby brakować gazu już w styczniu 2023 roku.

Wystarczy jednak, że firmy obniżą zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. (względem średniego zużycia z ostatnich 5 lat), import z Niemiec znowu ruszy, a transfer gazu przez Baltic Pipe będzie równy maksymalnej przepustowości, to nie ma ryzyka jakichkolwiek niedoborów.

Co gdy niedobory jednak wystąpią? Analitycy BNP Paribas wskazują, że już 10-procentowe niedobory gazu mogą obniżyć nasze PKB o 1,6 proc. Ktoś powie, że 1,6 proc. to niewiele. Spróbujmy jednak to przeliczyć na konkretne pieniądze. PKB Polski w 2021 roku wyniosło zdaniem GUS ok. 2622,2 mld zł. Jeśli przyjmiemy tę wartość jako swoisty benchmark, to łatwo można obliczyć, że 1,6 proc. = ok. 42 mld zł.

Źródło: Niewygodne.info.pl

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.