Niechlubne osiągnięcie Indonezji

Opublikowano: 03.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 873

Po raz pierwszy w historii utrata lasów deszczowych w Indonezji przebiega szybciej niż w Brazylii. Sytuacji nie poprawiło ogłoszone w 2011 roku moratorium na wycinanie lasów.

W latach 2000-2012 w Indonezji zniszczono aż 60 000 km2 lasów. Drzewa są wycinane głównie po to, by zrobić miejsce pod plantacje palmy oleistej i inne uprawy. W samym tylko 2012 roku wycięto w Indonezji 8400 km2 lasów. W tym samym czasie Brazylia straciła 4600 km2. “Lasy deszczowe to płuca planety. Płuca służą do oddychania, jeśli je usuniemy, planeta ucierpi” – mówi Matthew Hansen z University of Maryland.

Władze w Dżakarcie wprowadziły przed trzema laty moratorium na wycinkę lasów. Chcą w ten sposób chronić orangutany, tygrysy sumatrzańskie i inne zagrożone gatunki. Nie bez znaczenia był też fakt, że Norwegia obiecała Indonezji miliard USD za zaprzestanie wycinki. Jednak najwyraźniej moratorium nie działa. Wycinanie drzew przyczynia się też do emisji dwutlenku węgla. ONZ twierdzi, że niszczenie lasów jest odpowiedzialne za 17% emisji powodowanej przez człowieka.

Norwegowie, którzy wypłacili Indonezji 50 milionów dolarów na stworzenie instytucji walczących z wylesianiem, obawiają się, że sytuacja lasów może się pogorszyć. Ostatnie susze zwiększyły bowiem ryzyko pożarów.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Scientific American
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. skyhigh 04.07.2014 09:32

    patrząc z boku, wpływ człowieka na planete to jakby toczący się nowotwór, którego pożywką jest chciwość i głupota, może przydałaby się jakaś chemioterapia, np. jest taka skuteczna substancja, która już dość dawno została wynaleziona, nazywa się Cyklon-B !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.