Nie żyje kompozytor Krzysztof Penderecki

Opublikowano: 29.03.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 710

W niedzielę w Krakowie w wieku 86 lat zmarł kompozytor Krzysztof Penderecki. Informacja o śmierci artysty została potwierdzona przez rodzinę – przekazało Radio Kraków.

Kompozytor urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Później był jej profesorem i rektorem.

Muzyka Pendereckiego była wielokrotnie wykorzystywana do ścieżek dźwiękowych kinowych produkcji, m.in. do „Egzorcysty” Williama Friedkina, „Lśnienia” Stanleya Kubricka, „Dzikości serca” Davida Lyncha, „Katynia” Andrzeja Wajdy czy „Wyspy tajemnic” Martina Scorsese.

Kompozytor był też kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia – Orderu Orła Białego.

Pod informacją udostępnioną na profilu radia na Facebooku natychmiast pojawiło się mnóstwo komentarzy: „Żegnaj Mistrzu. Będzie Nam Ciebie bardzo brakowało. Pozostaniesz w Naszych sercach na zawsze”, „Odchodzą bohaterowie Polskiej sławy, w naszych sercach pozostaną na zawsze”, „Żal. Odszedł wielki kompozytor. Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich”.

Źródło: pl.SputnikNews.comZma


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.