Nie żyje Jerzy Urban

Tygodnik „Nie” ogłosił na „Twitterze” w kilku słowach śmierć Jerzego Urbana, naczelnego gazety. Miał 89 lat.

Jerzy Urban pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich o nazwisku Urbach. Jego ojciec był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Młody Jerzy Urban studiował dziennikarstwo, ale przerwał naukę, pracując już jako redaktor. Wkrótce został kierownikiem działu politycznego tygodnika “Po prostu”.

Urban otrzymał zakaz publikacji pod swoim nazwiskiem. Przywrócono mu to prawo po odejściu Gomułki od władzy. Jerzy Urban uprawiał komunistyczną propagandę. Pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL w latach 1981-1989. Był jednym z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury. Świętego Maksymiliana Marię Kolbego nazywał “antysemitą”, bluźnierczo wypowiadał się na temat Mszy świętej. W 1992 roku nieżyjący już senator Ryszard Bender określił Urbana mianem „Goebbelsa stanu wojennego” i to określenie na stałe już do niego przylgnęło.

Za III RP Jerzy Urban wzbudzał kontrowersje, wulgarnie się wypowiadając i skandalizując w przestrzeni publicznej. Obraził Jana Pawła II, występował w stroju biskupa.

Procesował się też latami z grupą katolików o obrazę uczuć religijnych z powodu grafiki na okładce „Nie” przedstawiającej zdziwionego Jezusa – ostatecznie w lutym 2021 roku został uniewinniony. 1 kwietnia 2016 roku pozwolił sobie na żart ogłaszając swoją śmierć.[WM]

W 2004 roku w tygodniku „Wprost” Jerzy Urban zajął 98. miejsce wśród 100 najbogatszych Polaków.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Polsat News, Wikipedia, i.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com
Uzupełnienie: WolneMedia.net [WM]