Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu!

Opublikowano: 15.04.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1903

Koło Młodych Lekarzy przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zorganizowało kampanię społeczną „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”. Wspiera ich Polska Unia Onkologii i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze chcą zwrócić uwagę na ważny problem: zarówno przed Wielkanocą jak i Bożym Narodzeniem przepełniają się nie tylko schroniska dla zwierząt, ale również szpitale. Rodziny oddają „na przechowanie” niedołężnych i starszych członków rodziny. Bywa, że przypominają sobie o nich dopiero po świętach… albo wcale.

“Obserwujemy takie bulwersujące nas przypadki, że bliscy przywożą rodziców, czy dziadków do szpitala przed świętami. Próbują wmawiać lekarzom, że ich krewny jest w złym stanie zdrowia i wymaga hospitalizacji. Zdarzają się np. takie sytuacje, że przez dwa dni nie podają babci picia, co powoduje odwodnienie i złe samopoczucie” – powiedział cytowany przez Polsat News dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Pierwsza „edycja” kampanii została uruchomiona w grudniu ubiegłego roku – właśnie przed Bożym Narodzeniem. Teraz ruszyła po raz kolejny: lekarze rozwiesili plakaty na drzwiach izb przyjęć oraz w przychodniach w Warszawie i okalających ją powiatach. Przeprowadzają rozmowy z rodzinami, które chcą hospitalizować bliskich.

“Poza wymiarem etycznym, moralnym, ta kampania ma również zwrócić uwagę na problem z opieką tzw. wytchnieniową w Polsce, która funkcjonuje w systemach służby zdrowia wielu krajów świata” – powiedział Michał Sutkowski.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, ministerstwo Elżbiety Rafalskiej przygotowało już program pomocy w opiece wytchnieniowej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jak stwierdził rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, „w Polsce problem ten dotyczy od 817 tys. do 1 mln 67 tys. pacjentów powyżej 16. roku życia oraz 220 tys. dzieci mających mniej niż 16 lat, z czego 58 tys. dzieci jest w stanie ciężkim lub bardzo ciężkim”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 15.04.2019 14:01

    Kampania jest przewrotna. To szpitale chętnie pozbywają się na święta chorych – również tych z sepsą (przypadek z życia) – bo w święta nie mają obsady.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.