Nie zostaniesz szpiegiem „nieumyślnie”

Opublikowano: 13.06.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2210

Posłowie PiS zrezygnowali z wprowadzenia definicji „nieumyślnego szpiegostwa” do „Kodeksu karnego”. Wciąż chcą jednak poszerzyć uprawnienia Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działania Agencji mają być wyjęte poza kontrolę, choćby iluzoryczną, sądu i prokuratury.

W maju 2023 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Panoptykon złożyły do Sejmu opinię, w której skrytykowały zmiany w „Kodeksie karnym” polegające na wprowadzeniu definicji przestępstwa „nieumyślnego szpiegostwa”, zagrożonego karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Według nich taki przepis stanowiłby niewyczerpane źródło haków na aktywnych obywateli, polityków i dziennikarzy.

W opinii skrytykowano również drastyczne zwiększenie kompetencji Szefa ABW. Projekt daje mu możliwość podsłuchiwania cudzoziemców podejrzanych o szpiegostwo bez konieczności uzyskania zgody sądu. Osoby bez polskiego paszportu zostały pozbawione części praw już wcześniej – w ustawie antyterrorystycznej. Nie ma to żadnego uzasadnienia (poza wygodą służb), za to stwarza ryzyko nadużyć.

Projekt zmniejsza też nadzór prokuratury nad działaniami ABW, która przekaże śledczym informacje z podsłuchów tylko wtedy, gdy uzna, że nadają się one do postępowania karnego. Szef ABW zdecyduje o tym samodzielnie.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego staje się więc w coraz większym stopniu państwem w państwie, do którego dostępu nie mają tradycyjnie patrzące na ręce służb specjalnych prokuratura i sądy.

Zwiększanie kompetencji służb to nie tylko ryzyko dla prywatności. W Polsce wciąż nie wyjaśniono afery z wykorzystaniem Pegasusa przez służby i nie pociągnięto do odpowiedzialności tych, którzy zdecydowali o inwigilacji za jego pomocą osób prowadzących kampanię wyborczą opozycji w 2019 r. A sprawa ta pokazała, że niekontrolowane służby to zagrożenie dla demokratycznych wyborów. Także tych najbliższych.

Autorstwo: Wojciech Klicki, Anna Obem
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 14.06.2023 00:23

    Ja bym chciał zostać szpiegiem, ale najlepsze etaty już zajęte i to na samym szczycie i to dobre bo amerykańskie- dobrze płatne. Wszystko porozkradane przez30 lat to niby co tutaj jest do szpiegowania? Te złomy amerykańskie? Czy może moment odlotu morawieckiego do Paryża jak to śmigły rydz w 39 roku do Monako wyjechał ze złotem Polaków. Już widzę jak morawiecki z braunem trzymając się za ręce biegną aby zdążyć na helikopter – ufff udało się! Mencen- tłuściutki po swoich browarach wywrócił się, otarł policzkiem o płytę lotniska- no cóż musi wracać i wypełniać papiery swoim Ukraińcom do zusu- ma nadzieję, że atom nie spadnie na Toruń. A Kaczyński na dobrych tabsach głaszcze swojego kotka i patrzy przez okienko nie swiadom niczego, rozmyślając, jak c4 z arizony znalazło się na tupolewie- niech mu Radek s. wytlumaczy 🤣

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.