„Nie zabijaj” według Koranu

Opublikowano: 02.10.2013 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 6

Ten artykuł dotyczy wersu 5:32 z Koranu, na który często powołują się muzułmanie podczas debat z krytykami ich religii. Intelektualiści i islamscy duchowni, podobnie jak apologeci z Zachodu, często cytują ten fragment na poparcie nieprawdziwego poglądu jakoby islam był religią pokoju.

Wers ten jednak w żadnym razie nie jest pokojowy i przynosi wstyd nie tylko Koranowi i każdemu kto go cytuje, ale całemu islamowi.

Wcześniej czy później osoby zainteresowane tematem islamu spotkają muzułmanów albo osoby z Zachodu, które posługują się wersetem 5:32, żeby szerzyć kłamstwa na temat islamu i prezentować go jako religię pokoju. Ten artykuł pomoże zbić ich argumenty.

Widziałem na YouTube wiele debat, w których udział wzięli cieszący się wielkim poważaniem intelektualiści, którzy jednak nie dostrzegli pułapki w tym wersie. Chodzi mi między innymi o debaty między Tonym Blairem (apologetą islamu), a nieżyjącym już Christopherem Hitchensem oraz między Douglasem Murrayem i Ayaan Hirsi Ali. Ostatnio podczas debaty na antenie radia BBC Robert Spencer spotkał się z pewnym imamem. Kiedy imam zacytował werset 5:32, ku mojemu zdziwieniu Spencer nie wytknął słabości tego fragmentu. W każdym razie wszyscy krytycy islamu świetnie sobie poradzili w tych debatach, przepuścili jednak szansę pokazania prawdziwej natury islamu.

Oto jak muzułmanie i apologeci islamu cytują wspomniany fragment:

“Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi. A ten, kto przywraca do życia człowieka, czyni tak, jakby przywracał do życia wszystkich ludzi.”

A poniżej tłumaczenie wersetu z języka arabskiego:

„Z tego to powodu przepisaliśmy synom Izraela: “Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi. A ten, kto przywraca do życia człowieka, czyni tak, jakby przywracał do życia wszystkich ludzi.” Przyszli do nich nasi posłańcy z jasnymi dowodami, potem jednak wielu z nich popełniało przestępstwa na ziemi”.

Podkreślony fragment zazwyczaj jest pomijany przez osoby, które powołują się na cały wers, albo jest używany jako dodatkowe wyjaśnienie. Muzułmanie rozumieją ten werset jako dekret od Allaha, który głosi, iż “Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi. A ten, kto przywraca do życia człowieka, czyni tak, jakby przywracał do życia wszystkich ludzi.” Rzeczywiście, jeśli tak do tego podejdziemy, przesłanie tego wersetu ten wydaje się być bardzo ludzkie i pokojowe.

Jednak są od tego dekretu dwa wyjątki wspomiane w podkreślonej części, o której zazwyczaj się zapomina – chodzi tylko o człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi“. Pierwszy wyjątek: jeśli przyczyną morderstwa jest zemsta (morderstwo jest dozwolone!). Drugi wyjątek: jeśli ofiara popełniła fasad (zgorszenie).

Arabskie słowo “fasad” tłumaczy się jako “zepsucie”. Islamskie zrozumienie tego terminu wiąże się z praktykami czy działaniami, które uważane są za nieislamskie. Czyli:

1. Picie alkoholu

2. Spożywanie wieprzowiny

3. Twierdzenie, że Mohamet nie był prorokiem

4. Twierdzenie, że Allah nie jest bogiem

5. Wiara w to, że Jezus został ukrzyżowany

6. Głoszenie nieislamskich idei, takich jak ewolucja

7. Słuchanie muzyki

8. Nagrywanie/oglądanie filmów

9. Niestosowanie się do islamskich zasad dotyczących ubioru

10. Cudzołóstwo

11. Obchodzenie świąt Bożego Narodzenia

12. Przebywanie w towarzystwie osób przeciwnej płci

Jeśli się nad tym zastanowimy, “fasad” opisuje normalne życie niemuzułmanów. Tak więc zgodnie z wersetem 5:32 zabijanie niemuzułmanów jest w porządku, ponieważ jest wyłączone z powyższego dekretu. Krótko mówiąc, wers 5:32 zakazuje zabijania tylko muzułmanów, chyba że motywem jest zemsta. A jest to najbardziej pokojowy werset Koranu.

Tłumaczenie: Galla
Źródło oryginalne: www.islam-watch.or
Źródło polskie: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Konter
Użytkownik
Konter

Narywanie filmów? Czy to nie Al-Kaida zamieszcza filmy własnego autorstwa na YT? :x

agama
Użytkownik

@ 12. Tzn. że są homo?

free_man
Użytkownik
free_man

Odnośnie wideo – W Koranie jest podobny zakaz co w Biblii (nie czcić innych bogów) z tym ze jest on inaczej interpretowany niż u nas i dlatego nie można u nich przedstawiać ludzi i zwierząt. Więcej info znajdziecie w programe “boso przez świat” odc36 “U brzegów Sahary” od 8.30min. Oczywiście na youtube.

Przy oglądaniu powinna wam przyjść do głowy alegoria z naszym sądownictwem – Jesli coś nie działa to nie próbuj robić wyjątków tylko wymarz i napisz od początku tak aby działało.

lub tu: http://jamek8.wrzuta.pl/film/4EL5hRofRx9/36._u_brzegow_sahary_boso_przez_swiat_-_w._cejrowski

agama – poziom twojej wypowiedzi jest strasznie niski. Doucz się a potem wypowiadaj.

goldencja
Użytkownik
goldencja

Polecam jedną z najciekawszych debat jakie oglądałam nt. islamu: http://www.youtube.com/watch?v=AmQYf1k1J7c

agama
Użytkownik

(Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 3b – Admin)

free_man
Użytkownik
free_man

Rozdział 1 regulaminu Zasada 5B – zakaz trollingu. W związku z tym że obie wypowiedzi “agamy” do niego dążą (wywołanie niemerytorycznej wypowiedzi) proszę o ich wymoderowanie.

@goldencja – bardzo dziękuje za link. Debata naprawdę świetna.

janpol
Użytkownik

Znowu wraca dyskusja o Islamie. Tylko chyba znowu obok…

Islam jest religią stosunkowo młodą i wciąż nie do końca jeszcze ukształtowaną. Przypominam chrześcijanom, że w doktrynie chrześcijańskiej też jest mowa o “walce za wiarę”, obowiązku nawracania “niewiernych” a męczennicy są “święci natychmiast”. Tylko po wiekach trochę inaczej to jest pojmowane. W łonie Islamu rozwinęły się też takie odłamy jak Babizm, Bahaizm czy Druzowie, którzy to podjęli się bardzo dalekiej reinterpretacji Koranu a nawet próby połączenia wszystkich religii monoteistycznych.

Jednak podstawowy problem, nad którym, moim zdaniem, mało się dyskutuje, to taki, że Islam jest religią TOTALNĄ! Islam reguluje ABSOLUTNIE WSZYSTKIE aspekty i dziedziny życia człowieka (fizjologia, polityka, prawo, kultura, gospodarka, rodzina …) a prawdziwy Muzułmanin nie może spocząć aż Islam nie opanuje CAŁEJ LUDZKOŚCI. I tu jest PODSTAWOWA SPRZECZNOŚĆ z kulturą, prawem i cywilizacją europejską i jej podobnymi czy pochodnymi. W Islamie nie ma mowy o rozdziale państwa i religii i być nie może! Pytanie czy można znaleźć tu jakiś kompromis? Moim zdaniem NIE!!! I dla tego uważam, że niech sobie Muzułmanie żyją jak chcą ALE U SIEBIE!!! A u nas nich się podporządkują NASZYM prawom bo to jest dla nas FUNDAMENTALNE jeżeli chcemy zachować naszą kulturę i cywilizację!!!

cetes
Użytkownik

@ janpol

Jestem tego samego zdania co Ty, ale tak dobrze bym tego nie ujął.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Dziekuje Goldencjo za linka do debaty, ktora rowniez zachecam obejrzec.
Janpol, dziekuje za swietne uzupelnienie tejze debaty.
Milego dnia. :)

pecefau
Użytkownik
pecefau

@janpol długo czekałem na tak trafny komentarz na temat islamu ;) dzięki