Nie wycięto mu narządów, zmarł z innych przyczyn

Opublikowano: 27.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2110

Meksykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało w oświadczeniu, iż należy wykluczyć, że śmierć jednego obywatela Polski i hospitalizacja drugiego była związana z handlem organami. Podobna opinie wyraziła miejscowa prokuratura.

Jak piszą lokalne media, służby zareagowały na pojawiające się w polskich mediach informacje, że do Polacy zostali poddani operacji wycięcia narządów, co doprowadziło do zgonu jednego z nich. Meksykański resort spraw zagranicznych podkreślił, że taka wersję zdarzenia należy jednoznacznie wykluczyć. Dodano, że polski rząd zwrócił się z prośba do meksykańskich władz o wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.

W oświadczeniu zapewniono, że zaraz po otrzymaniu zapytania służby nawiązały kontakt z właściwymi organami, a władze lokalne „natychmiast rozpoczęły dochodzenie w sprawie zdarzenia”.

MSZ Meksyku stwierdziło, że na podstawie wstępnych informacji i pod warunkiem kontynuacji śledztwa „nie ma żadnych przesłanek ani materialnych dowodów na to, że wspomniane zdarzenie ma związek z pobieraniem lub handlem narządami, co sugerują różne komunikaty medialne”. Ponadto dodano, że zarówno lokalne władze prowadzące śledztwo, jak i MSZ zapewniły pełną współpracę z ambasadą RP w Meksyku w zakresie wykonywania czynności ochrony konsularnej w ramach obowiązujących konwencji międzynarodowych.

Jak przekazała meksykańska prokuratura, śledztwo ruszyło zaraz po otrzymaniu zawiadomienia o znalezieniu zwłok młodego mężczyzny narodowości polskiej w miasteczku Metepec. Prokuratura wskazała, że ​​po analizie wykluczono, że Polak „stracił życie w wyniku aktów przemocy”. Dodano, że na ciele „nie było obrażeń zewnętrznych”. Sprecyzowano, że dotychczasowe analizy ekspertów ujawniły, że „śmierć nastąpiła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla”. Prokuratura wykluczyła również, że „śmierć młodego mężczyzny związana jest z handlem narządami, o czym donosiły polskie media”. Dodano, że polskie służby są na bieżąco informowane o postępach w śledztwie.

Z ramienia Polski śledztwo na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro zostało zlecone Prokuraturze Okręgowej w Krakowie.

Ciało mężczyzny nadal jest w Meksyku. W meksykańskim szpitalu przebywa też drugi mężczyzna, jego stan się poprawia. Wiadomo też o trzecim Polaku z tej grupy, który już wrócił do kraju. Mężczyźni zostali wysłani do Meksyku do pracy przez małopolską firmę, zajmującą usługami elektro-montażowymi. Firma działa od kilku lat i cieszy się dobrą opinią.

Pierwsze informacje o tragedii, która dotknęła Polaków w Meksyku pojawiły się 25 lutego. Sugerowano, że prawdopodobnie wycięto organy wewnętrzne. „Dwóm Polakom, którzy pojechali do Meksyku za pracą wycięto narządy. Jeden z nich nie żyje” – informował „Onet”.

Z ustaleń portalu wynikało, że młodzi mężczyźni w wieku 20 lat postanowili wyjechać do pracy do Meksyku. Pracę na miejscu miał im załatwić ich rodak. Jednemu wycięto narządy wewnętrzne, drugi z nich nie żyje. Ten, który zmarł prawdopodobnie stracił nerkę i również inne organy. Mężczyźni mieli trafić do Meksyku w połowie lutego bieżącego roku – przekazano.

Informację potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Jeden z poszkodowanych zmarł, drugi został hospitalizowany, a stan jego zdrowia poprawia się. Natomiast trzeci z naszych obywateli powrócił już do Polski” – podkreślił resort w komunikacie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.