Nie wolno strzelać do prezydenta nawet w grach

Opublikowano: 24.05.2011 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 242

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawiła w niedzielę ocenę prawną gier Komor-killer oraz Komor-szoter udostępnianych na zamkniętej niedawno stronie Antykomor.pl. Wynika z niej, że „administrator strony mógł dopuścić się popełnienia czynu zabronionego”.

Pod koniec ubiegłego tygodnia media obiegła wiadomość o wkroczeniu funkcjonariuszy ABW do mieszkania Roberta Frycza, właściciela strony Antykomor.pl. Operacja trwała około trzech godzin, w jej wyniku zabezpieczono laptop, twardy dysk zewnętrzny oraz inne nośniki danych. Jak następnie wyjaśniała Elżbieta Cyniak z prokuratury w Tomaszowie Mazowieckim, która prowadzi śledztwo, prokuratura nie wskazywała ABW ani czasu, ani sposobu przeszukania mieszkania. Śledztwo dotyczy prawdopodobnego znieważenia prezydenta RP na stronie Antykomor.pl.

Natomiast ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzecznik prasowy ABW, przedstawiła wczoraj ocenę prawną gier Komor-killer oraz Komor-szoter zamieszczonych na stronie Roberta Frycza. Autorzy analizy zwracają uwagę, że gry te można pobrać i zainstalować na komputerze bezpośrednio ze strony głównej witryny, która „nie wymaga podania żadnych haseł ani przeprowadzenia żadnego procesu rejestracji”.

Z opisu gier możemy się dowiedzieć, że „Po otwarciu aplikacji Komor-szoter pokazują się zdjęcia Prezydenta i Pierwszej Damy. Gracz, sterując myszką, porusza celownikiem, a klikając przyciskiem myszy, oddaje strzał do postaci Prezydenta albo jego małżonki. Instalacja programu Komor-killer polega na rzucaniu w wizerunek Prezydenta różnymi przedmiotami (fekaliami, młotkiem i innymi) aż do momentu zabicia postaci”.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ubolewa, że „Komentarz zawierający informacje, iż program nie jest zapowiedzią zamachu na Prezydenta RP pojawia się dopiero po zainstalowaniu gry, na stronie głównej nigdzie nie jest wyświetlany. Świadczy to o tym, że zarówno twórca, jak i administrator mają świadomość, iż treści mogą zawierać materiały znieważające prezydenta RP oraz mogące nawoływać do popełnienia przestępstwa”.

Eksperci ABW powołują się na art. 135 Kodeksu karnego, który dotyczy przestępstwa publicznego znieważenia prezydenta RP, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat trzech. Ich zdaniem charakter materiałów zamieszczonych na stronie Antykomor.pl „prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż administrator strony mógł dopuścić się popełnienia czynu zabronionego opisanego w powyższym artykule”.

Jeszcze w tym tygodniu posłowie klubu Polska Jest Najważniejsza zamierzają przedstawić w Sejmie projekt ustawy likwidującej ten właśnie artykuł. Akcja ABW wywołała zresztą wiele komentarzy, np. prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał ją za przejaw atakowania wolności obywatelskich. Z kolei Bartosz Kownacki, adwokat Roberta Frycza, zapowiedział, że zwróci się do Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie sprawy.

Opracowanie: Anna Wasilewska-Śpioch
Na podstawie: ABW
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
senseimarcel
Użytkownik
senseimarcel

http://www.youtube.com/watch?v=8FlL8_awJDo
Faktycznie, nawiązuje do popełnienia przestępstwa.
Grafika i realizm gry powala na kolana. Przez chwilę wydawało mi się że naprawdę morduję Komorowskiego.
Dla mnie to kolejny pretekst aby kolejnymi zakazami zacieśnić pętle na szyi niezadowolonemu społeczeństwu. Jeszcze kilka projektów w sejmie i jakakolwiek krytyka władzy skończy się długoletnim więzieniem.

manchester U
Gość
manchester U

Gdzie są drogi i stadiony Donal… h… p…

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

W zamian za tę grę(prócz zmiany prawa i konstytucji, żeby już nikt nigdy…) Ministerstwo Spokoju Wybranego odda do użydku prawdziwemu społeczeństwu (mendażerom,pławnikom,lewakarzom i pałkarzom) nową grę, w której strzela się do bezrobotnych oraz “wyklucza się społecznie” i ekonomicznie niewłaściwe peselki.

kzwa
Użytkownik
kzwa

może i jest polskim (bo wybrany przez nas) ale na pewno nie służy w interesie tego kraju.

kzwa
Użytkownik
kzwa

zresztą jak większość sejmu i tych bandytów…

zx80
Użytkownik
zx80

Administratorowi karę grzywny i nakazać usunięcie tylko gry z w/w strony. Kara również dla instytucji, która zablokowała stronę. I tyle w temacie. Proste? I po co te medialne przepychanki.

che
Użytkownik
che

Ściągnąłem te “gierki” z chomika. Prymityw napisany we Flashu. Takie coś może skonstruować dziecko, nie ma się co podniecać. Ciekawi mnie w ilu krajach “demokratycznych” i “łajdackich” istnieją paragrafy na obrazę prezydenta ? Może dać autorowi jakąś symboliczną karę a Komor niech go ułaskawi.

senseimarcel
Użytkownik
senseimarcel
JAREKC32@OP.PL
Gość
JAREKC32@OP.PL

Wzorzec swobody demokratycznej znajduje sie w kilku kojcach bazy Guantanamo, dla bohaterskich PIS szczekaczy podpowiem tylko ze siedzi tam wielu za o wiele mniejsze wykroczenia niz gierka na PC