Nie wolno na korzyść podatnika rozstrzygać wątpliwości podatkowych!

Opublikowano: 03.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 664

Rząd nie kryje, że wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika mogłoby się przyczynić do zmniejszenia wpływów podatkowych ściąganych z kieszeni Polaków. A na to ekipa rządząca pozwolić nie może. “Ta zasada jest dla nas nie do przyjęcia” – powiedział “Rzeczpospolitej” przedstawiciel rządu Ewy Kopacz.

Od końca 2007 roku, kiedy przejęli władzę w naszym kraju, obciążenia fiskalne nieustannie wzrastają. Obecnie przeciętny Polak oddaje w podatkach około 41,6 proc. swoich dochodów. Pod tym względem nasz kraj zajmuje odległe, bo 87. miejsce na świecie (ranking World Economic Forum). W głównej mierze przyczyniły się do tego decyzję rządów Tuska i Kopacz, zatwierdzone przez posłów PO i PSL oraz prezydenta Komorowskiego. Przypomnijmy tylko podwyżki VAT-u, akcyzy na paliwa, składki ZUS, likwidację wielu ulg podatkowych czy zamrożenie kwoty wolnej od podatku. W tej ostatniej kwestii jesteśmy obecnie na poziomie zacofanych i biednych państw Afryki. Pod względem wysokości kwoty wolnej od PIT możemy się porównywać z takimi krajami jak Kongo, Mauretania czy Tanzania.

Nie powinno nas zatem dziwić podejście rządu do propozycji wprowadzenia zasady rozstrzygania przez organy kontroli skarbowej wszelkich wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Przecież ta zasada stoi w jawnej sprzeczności z naczelną doktryną podatkową ekipy PO, która mówi o coraz mocniejszym zaciskaniu fiskalnej pętli na szyi Polaków, szczególnie tych najbiedniejszych i prowadzących 1-osobowe działalności gospodarcze.

Przeczytajmy zresztą to, co powiedział dziennikarzowi “Rzeczpospolitej” rządowy funkcjonariusz: “Wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwych sytuacji na korzyść podatnika byłoby kompletną zmianą filozofii, która kłóci się z obecnym systemem podatkowym”.

Na podstawie: Rzeczpospolita
Źródło: Niewygodne.info.pl
Skrócono na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. sandvinik 03.04.2015 10:21

    ten cytat to powinien wisieć w każdym biurze prywatnej firmy-dużymi złotymi literami-jako przypis autora do pkt 6 i 7 dekalogu.

  2. mr_craftsman 03.04.2015 12:35

    41% to chyba bez podatku ZUS, VATu i rozmaitych akcyz – od paliwa, węgla po alkohol i papierosy.

    skala rzeczywistego obciążenia przekracza 70%

  3. bartolomeo 03.04.2015 15:44

    Jeśli to faktycznie cytat przedstawiciela rządu, to powinno być podane jego nazwisko. Inaczej brzmi to niewiarygodnie.

  4. luzak1977 03.04.2015 15:51

    @mr_craftsman
    Trzeba jeszcze dodać, że podatek VAT od produktów akcyzowych naliczany jest dopiero po naliczeniu akcyzy, czyli jest to swoisty podatek od podatku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.