Nie wiadomo dlaczego słabnie pole magnetyczne Ziemi

Opublikowano: 24.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 860

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaobserwowała zmiany w ziemskim polu magnetycznym. Satelity Swarm zarejestrowały anomalię w polu magnetycznym nad południowym Atlantykiem – między Afryką a Ameryką Południową. W ciągu ostatnich 50 lat ta strefa pola magnetycznego znacząco osłabła.

Pole magnetyczne pomaga chronić Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Siła i położenie pola magnetycznego może być zmienne, ponieważ warunkuje je przepływ płynnego żelaza w jądrze Ziemi.

Pasy Van Allena są dwoma dużymi pasami pola magnetycznego otaczającymi Ziemię, dzięki którym cząsteczki kosmiczne są trzymane w pewnej odległości od naszej planety. W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy zauważyli zjawisko, które nazwali Anomalią Południowoatlantycką – miejscem osłabienia ziemskiego pola magnetycznego, które powoduje, że pas promieniowania Van Allena zbliża się na zaledwie 200 kilometrów do powierzchni Ziemi.

Jak pokazują ostatnie dane z ESA, anomalia południowoatlantycka również słabnie. Od lat 70. XX wieku powierzchnia anomalii zmalała z około 24 tys. nanotlasów do 22 tys. nanotlasów (jednostka indukcji magnetycznej równa 1 miliardowej tesli). W ciągu ostatnich pięciu lat to miejsce rozdzieliło się na dwie oddzielne plamy w obrębie Atlantyku.

Niektórzy spekulują, że może to sugerować zbliżające się przebiegunowanie Ziemi. Zdarzenie to ma miejsce raz na kilkaset tysięcy lat i powoduje, że bieguny magnetyczne Ziemi ulegają odwróceniu.

Badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej planują monitorować postępujące zjawisko. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu kolejne anomalie mogą wpłynąć na bieguny magnetyczne Ziemi.

Autorstwo: B
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. KubaD. 24.06.2020 21:25

  Nie co setki tysięcy lat tylko co 672 lata bodajże

 2. polantek 24.06.2020 21:48

  Ciekawe skąd naukofcy wiedzą, że w jadrze Ziemi jest płynne żelazo, a może żelazko?

 3. Wojna INFO 26.06.2020 11:40

  @KubaD. – tylko jakoś kompasy z czasów starożytnych chin nie zmieniały się co 672 lata
  @polantek – na podstawie obserwacji skutków, ze znanych ludzkości substancji chemicznych tylko żelazo w stanie płynnym wywołuje takie zjawiska jak te obserwowane przez naukowców.

 4. qhashbba 27.06.2020 16:55

  Bieguny zamieniaja sie co okolo 6500 lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.