Nie ufasz rządowym aplikacjom? Kup telefon w sklepie

Opublikowano: 22.11.2022 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1897

We wrześniu informowaliśmy o rządowym projekcie nałożenia na sprzedawców smartfonów obowiązku instalowania aplikacji RSO i Alarm 112. W projekcie pojawiła się kosmetyczna zmiana – obowiązek ten ma spaść na operatorów telekomunikacyjnych.

Wciąż jednak nie znamy uzasadnienia wprowadzenia nowego obowiązku, ani nie odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony prywatności.

Pierwotna wersja projektu obowiązek preinstalowania aplikacji nakładała na sprzedawców urządzeń. Po poprawkach – na telekomy. Ta zmiana oznacza, że uniknięcie preinstalowanych aplikacji będzie bardzo proste – wystarczy kupić telefon w zwykłym sklepie, nie u operatora.

Oznacza to jednak również, że aplikacje trafią na jeszcze mniej urządzeń. Tym bardziej więc chcielibyśmy poznać argumenty za tym, żeby w ogóle wprowadzać obowiązek ich preinstalowania.

Aktualne pozostają też inne wątpliwości. Jak w ramach aplikacji będą przetwarzane dane osobowe? Kto pisze kod aplikacji i czy będzie on otwarty? Czy będzie możliwe poddanie go niezależnemu audytowi?

Źródło: Panoptykon.org

16

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.