Nie ufamy lekarzom?

Opublikowano: 07.03.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2201

Aż 59 proc. internautów sprawdza w sieci informacje uzyskane podczas wizyty u lekarza, jak wynika z raportu CBOS.

Jak pisze portal infodent24.pl, w internecie pojawia się coraz więcej nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji o zdrowiu, a jednocześnie niepokojąco spada zaufanie do lekarzy. Błędne informacje dotyczą np. konieczności wykonywania szczepień czy suplementowania składników odżywczych. Mówi o tym krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, jednocześnie pełniący funkcję Głównego Inspektora Sanitarnego, dr hab. Jarosław Pinkas.

Jako przykład podaje on suplementy diety. „Zgodnie z danymi Instytutu Monitorowania Mediów jedynie w czerwcu 2017 r. w mediach społecznościowych znalazło się ok. 3,6 tys. publikacji dotyczących suplementów diety, których znikomy procent stanowiły wypowiedzi specjalistów” – twierdzi.

Specjalista przyznaje, że nakłada się na to spadek zaufania do lekarzy, którzy coraz mniej czasu mogą poświęcić swym pacjentom. Powołuje się na raport CBOS z 2016 r. pt. „Zdrowie i leczenie w Polsce”. Według raportu 17 proc. ankietowanych pod wpływem interakcji w internecie zmienia zaordynowane przez lekarza leczenie. Eksperci obawiają się, że ten odsetek pacjentów będzie się powiększał.

Źródło: NowyObywatel.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. lboo 07.03.2019 10:57

    Bo na zaufanie trzeba sobie zasłużyć. Ale niektórym wydaje się że to wszystko naokoło jest przyczyną takiej sytuacji, a nie sami lekarze.
    Ale niech jeszcze przykręcą cenzurę to zaufanie spadnie do kilku procent.
    Zresztą statystycznego lekarza teraz bez problemu jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja. Zostaną tylko ci którzy naprawdę coś potrafią, ale obawiam się że będą mogli działać tylko w ukryciu.

  2. cacor 07.03.2019 11:08

    Tytuł powinien brzmieć: ” Tylko 59% pacjentów sprawdza lekarza”
    To i tak bardzo mało w porównaniu do tego co wyprawiają…
    Na dzień dzisiejszy lekarz jest potrzebny jako dystrybutor lekarstw na receptę oraz do wypisania druku L4.
    W prywatnych przychodniach nie jest lepiej, szczególnie u tak znamienitych specjalistów jak dermatolog czy alergolog… (bez szczegółowych badań dystrybuują sterydy)

  3. belfanior 07.03.2019 13:57

    no bo “pierwsze nie szkodzic” juz dawno odeszlo w zapomnienie…
    Przyjrzyjcie sie dentystom…za moich mlodzienczych czasow (eee…dosc dawno temu)nie bylo leczenia kanalowego albo zdarzalo sie rzadko…zatruwanie nerwa,plomba…Teraz najmniejszy ubytek konczy sie wlasnie nim bo …kanalowe jest znacznie drozsze i bardziej czasochlonne wiec i bardziej oplacalne dla tzw.lekarza…

  4. Stanlley 07.03.2019 20:27

    “Specjalista przyznaje, że nakłada się na to spadek zaufania do lekarzy, którzy coraz mniej czasu mogą poświęcić swym pacjentom.”

    No to chyba naturalne że pacjent traci zaufanie do lekarza który ma coraz mniej czasu dla tego pacjenta…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.