Nie rzucą ziemi

Opublikowano: 24.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 827

W kilkunastu miejscowościach odbyły się protesty rolników przeciwko polityce rządu. Manifestanci sprzeciwiali się przede wszystkim wykupywaniu polskiej ziemi przez zagranicznych kontrahentów.

Jak informuje PAP, najliczniej rolnicy protestowali w Zachodniopomorskiem, gdzie na drogi wojewódzkie wyjechało ok. 100 ciągników. Przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi demonstrowano również w Radomiu przed biurem poselskim marszałek Ewy Kopacz (kilkadziesiąt osób), Gdańsku (14 pojazdów – traktorów i samochodów osobowych – przejechało przez centrum miasta), Słupsku (11 ciągników i ok. 70 osób), Poznaniu (kilkanaście osób), Inowrocławiu (ok. 30 osób i 22 traktory) oraz na Dolnym Śląsku (20 ciągników przejechało drogą krajową nr 36 z Prochowic do Miłosnej; protesty z udziałem ciągników odbyły się także w gminie Strzegom i w Kobierzycach).

W Płocku 15 rolników pikietowało przed tamtejszą delegaturą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Przez megafon odczytali 15 postulatów – domagali się m.in. wstrzymania sprzedaży ziemi z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w woj. mazowieckim do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących poprawę struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, a także zakazu budowy siłowni wiatrowych w powiecie płockim do czasu uregulowania bezpiecznej odległości tych obiektów od zabudowań (wzorem innych krajów – 2 km).

Z kolei w Kielcach kilkunastu protestujących skierowało do rządu petycję, w której znalazły się postulaty dotyczące problemów świętokrzyskich rolników, m.in. braku pomocy dla 2700 poszkodowanych w 2011 r. w tzw. aferze ogórkowej.

Manifestacje odbyły się też pod urzędem wojewódzkim w Łodzi oraz na drodze krajowej nr 14 w Złoczewie i Łowiczu – w obronie „żywnościowej suwerenności Polski”. Pikietujący podkreślali, że w pełni solidaryzują się z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego, którzy sprzeciwiają się sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Protestujących przed urzędem wspierali parlamentarzyści PiS, którzy podkreślali, że na lata 2014-2020 rząd wynegocjował zbyt niskie kwoty unijnych dopłat dla polskich gospodarzy. Podobny cel zjednoczył manifestujących w Zamościu (Lubelskie). W tamtejszej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego złożyli petycję, w której zażądali prowadzenia przez rząd dalszych negocjacji z instytucjami UE w sprawie większych pieniędzy dla rolnictwa w Polsce i wyrównywania szans rodzimych rolników w stosunku do tych z innych krajów Wspólnoty.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Il 27.03.2013 22:49

    Powywozić ANR itp na taczkach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.