Nie oddadza cukru

Opublikowano: 09.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 922

Skutek odniosły protesty plantatorów buraków cukrowych i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej przeciwko nieprawidłowościom w prywatyzacji spółki. Prywatyzacja KSC została wstrzymana.

Ministerstwo Skarbu Państwa zostało poinformowane o nieprawidłowościach w procesie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej przez organizacje rolnicze – informuje portal Farmer.pl. „Poprzez podstawione osoby, tzw. słupy, instytucje i firmy chciały przejąć akcje KSC. Bo jak inaczej o nich mówić, skoro osoba, która gospodaruje na 5 ha, otrzymała kredyt na zakup akcji na 20 mln zł” – opisuje sytuację Stanisław Lubaś, szef NSZZ „Solidarność” w KSC.

Wolą Skarbu Państwa było powołanie na bazie KSC spółki pracowniczo-plantatorskiej. Próby przejęcia większościowego pakietu udziałów przez prywatne firmy przekreślały tę ideę.

PortalSpożywczy.pl przytacza słowa Stanisława Barnasia, prezesa Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz przedstawiciela spółki Nasz Polski Cukier, według którego to Grupa Maspex chciała skupić udziały w największej polskiej firmie produkującej cukier: „Firma Maspex chciała nabyć akcje KSC poprzez swoją spółkę zależną Lubella. Firma złożyła na piśmie propozycję spółce Nasz Polski Cukier i proponowała 400 tys. zł za każdy 1% akcji KSC. Firma chciała mieć ponad 60% udziału w kapitale zakładowym spółki”. Dodał, że firmie udało się porozumieć z ok. 60 plantatorami. Rzecznik prasowy Grupy Maspex, Dorota Liszka, przyznała, że spółka udostępniła środki finansowe w formie pożyczek plantatorom i pracownikom uprawnionym do zakupu akcji Krajowej Spółki Cukrowej.

Decyzja ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego o przerwaniu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej i odstąpieniu od oferty oznacza, że zgodnie z zapisami prospektu emisyjnego spółki, zapisy złożone na akcje KSC zostaną uznane za nieważne, dokonane płatności zostaną zwrócone bez jakichkolwiek odsetek i odszkodowań, a ustanowione zabezpieczenia zostaną uchylone, nie później niż 14 dni po dacie ogłoszenia o odstąpieniu od przeprowadzenia oferty. Zwrot środków nastąpi w sposób zadeklarowany przez osobę uprawnioną w momencie składania zapisu. „Decyzja została podjęta na podstawie analizy ryzyk związanych z realizacją transakcji, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki i interesu Skarbu Państwa” – poinformował Tomasz Lenkiewicz, podsekretarz stanu w MSP i zapowiedział, że jeszcze w tym roku proces prywatyzacji zostanie wznowiony.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. poprostujakub 09.04.2012 09:52

    Od kiedy kogokolwiek w tym kraju obchodzi interes Skarbu Państwa?

  2. Anu 09.04.2012 09:52

    ciekawe co z tym słupem jak oddał 20 mln a mocodawcy a teraz go oleją:)

  3. XXIRapax 09.04.2012 11:53

    Drodzy Państwo, część Waszego skarbu miała zostać ukradziona.
    Przyłapano złodziei na gorącym uczynku.
    Minister Budzanowski znów uchronił wspólne dobro przed zakusami złych ludzi(ciekawe na jak długo).
    Nie poniosą oni żadnej odpowiedzialności, ponieważ przed próbą dokonania kradzieży pili wódkę z wjw ministrem, co sprawia że czyn ten jest nieszkodliwy dla społeczeństwa.

    By żyło się lepiej!

  4. kudlaty72 09.04.2012 12:32

    Za parę lat ministerstwo skarbu państwa przestanie istnieć ponieważ nie będzie już skarbu Państwa,jakie to proste.Został nam Lotos ,Lot,Lasy Państwowe,I kilka firm energetycznych.Sikorski w orędziu świątecznym mówi ,ze największym sukcesem ostatnich 20 lat jest integracja z UE,a ja się pytam,dlaczego sprzedaliście Polskę?

  5. Il 09.04.2012 14:07

    Dlaczego tak trudno udowodnić winę i ukarać sprzedajnych polityków i urzędników ?

    Rodacy, macie aparaty, macie dyktafony, macie kamery, macie technologie podsłuchowe więc róbcie zdjęcia, nagrywajcie dźwięki (nawet podsłuchowo), nagrywajcie filmy (nawet z ukrycia).
    Urzędasy i ich kolesie pseudopolicyjni i pseudowosjskowi chcą inwigilować społeczeństwo no to zinwigilujmy ich i osądźmy społecznie bez sprzedajnego agenturalnego sądownictwa.

  6. sakala23 09.04.2012 14:31

    kudlaty72 – Najciekawsze jest to, co sie z tymi pieniędzmi stało.
    Bo sprzedawali sprzedaja, prywatyzacja pełną parą juz 20 lat, a tu tylko dlugu coraz wiecej.

  7. kudlaty72 09.04.2012 15:02

    sakala23 @ : pieniądze idą na spłatę odsetek i rolowanie długu.

  8. tylka 10.04.2012 05:27

    Czytam, i wszędzie ludzie, byli i są przeciwni temu rządowi. Rodzi się pytanie, jak w takim razie, ten rząd wygrał ponownie wybory!!!
    Samoświadomość plantatorów buraka cukrowego, jest mizerna. Ludzie, którzy żyją z cukrowni, która zabezpiecza im i rodzinie – na wiele lat, skup i udziały w polskim cukrze, za kilka groszy odsprzedają swoje udziały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.